Kiderült, augusztus 1-től milyen változásokra lehet számítani a boltokban
Az eddig hatósági áron kínált árucikkeket ismét az üzletek árazhatják majd be, ám ez nem feltétlen jelenti azt, hogy drágábbak lesznek, hiszen bizonyos termékek ára a beszerzési árnál is olcsóbb lesz.
Augusztustól megszűnnek az élelmiszerárstopok, vagyis az eddig hatósági áron kínált termékeket ismét az üzletek árazhatják majd be. Ennek megfelelően a kristálycukor, a búzafinomliszt (BL 55), a finomított napraforgó-étolaj, a házi sertéscomb, a csirkemell, csirke far-hát, csirkehát, csirkefar, csirkeszárnyvég, a 2,8%-os zsírtartalmú UHT tehéntej, a tyúktojás és az étkezési burgonya ára is más lesz keddtől.
Ám ez nem feltétlen jelenti azt, hogy drágábbak lesznek: az olaj augusztustól érvényes ára például 500 forint körül alakulhat literenként, a liszté 190 forint/kg körül, a sertéscombé 1500 forint/kg körül, de csökkenni fog a mostani árakhoz képest a tojás és a tej ára is az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) adatai alapján – írta a Ripost.
Az infláció letörése érdekében – június 1-jével – bevezetett kötelező akciózás augusztus 1-jével kiegészül a jelenleg még árstopos termékekkel. Az árcsökkentés során a boltoknak legalább egy termék árát kell mérsékelni termékkategóriánként. Hogy mit akcióznak le, azt a kereskedő dönti el, a leárazás mértékét viszont a kormány határozza meg, ami a jelenlegi 10-ről 15%-ra emelkedik keddtől. Mindez várhatóan szeptember 30-ig lesz érvényben, egyúttal néhány csomagküldő kereskedőre is vonatkozik, mint például a Foodora vagy a Wolt.
Ahogy korábban már megírtuk, a kormány arról is döntött, hogy megemelik a SZÉP-kártyára utalható keretösszeget és lehetővé teszik, hogy ebből a pénzből hideg élelmiszert is lehessen vásárolni augusztus elsejétől. A döntés értelmében 2023. augusztus 1. és 2023. december 31. között a munkáltatók a jelenlegi rekreációs kereten felül – ami évi 450 ezer forint – a Széchenyi Pihenő Kártyákra egyszeri, legfeljebb 200 ezer forintos összeget utalhatnak, ami béren kívüli juttatásnak minősül.
A lap hozzátette, azt, hogy melyik üzletben kötelesek elfogadni a kártyát, a gazdasági tevékenységi kör határozza meg: az élelmiszer jellegű bolti vegyes kiskereskedőknek, a zöldség, gyümölcs kiskereskedőknek, a hús-, húskészítmény kiskereskedőknek, a hal kiskereskedőknek, a kenyér-, pékáru-, édesség-kiskereskedőknek, az egyéb élelmiszer-kiskereskedőknek és a dohányboltoknak mind el kell fogadniuk a SZÉP-kártyát.