A kvantumszámítógépek kétségkívül szupergyors vívmányai lehetnek a jövő technológiájának, de ahhoz, hogy stabilan működjenek, a bonyolult folyamatokat nehéz kivitelezni.
A kvantumszámítógépek kétségkívül szupergyors vívmányai lehetnek a jövő technológiájának, de ahhoz, hogy stabilan működjenek, a bonyolult folyamatokat nehéz kivitelezni.
Az úgynevezett kvantum koherencia állapot létrehozása jelenti az egyetlen megoldást ennek megvalósítására, azonban ez rendkívül körülményes és drága eljárás. A Chicagói Egyetem kutatócsapata megtalálhatta a probléma titkának nyitját, ugyanis a Science tudományos lapban megjelent tanulmányuk szerint akár 10 ezerszer tovább képesek életben tartani a rendszert.
A kvantumszámítógépek híresek arról, hogy nagyon nehéz őket kontrollálni. Kvantumszinten a qubiteket könnyen befolyásolják a környezet legapróbb hatásai is a vibrációktól kezdve a hőmérséklet-változásokon át egészen a hangrezgésekig, ezáltal a rendszer hamar felborulhat.
Mindez idáig fizikai izolációval tudták csak kiküszöbölni a negatív zajforrásokat, ez viszont felettébb bonyolult feladat, nem mellesleg rengeteg pénzbe kerül, az új megoldással azonban sokkal könnyebben elkerülhetik a bonyodalmakat.
NE HAGYD KI
„Nem a háttérzajokat elimináljuk, hanem egy trükk segítségével lényegében átverjük a rendszert, ami nem fog semmilyen hatásokat sem érzékelni.”
mondta Kevin Miao, a tanulmány főszerzője.
A kvantumrendszer kordában tartásához elektromágneses impulzusokat és folyamatos, váltakozó mágneses mezőket használtak – ez utóbbit úgy finomhangolták, hogy kiszűrje az egyéb zajokat, teret hagyva a tiszta folyamatoknak.
„Ezt úgy kell elképzelni, mintha egy vidámparkokban található forgóhintában ülnénk, körülöttünk sikoltozó emberekkel. Amikor egy helyben vagyunk, tökéletesen halljuk a hangjukat, de amint pörgésnek indulunk, a zajok szinte a háttérbe mosódnak.”
magyarázta Miao.
Az új technikának köszönhetően a kvantumrendszer működőképes maradt egészen 22 milliszekundumig, ami extrém kevés időnek mondható, viszont még így is nagyjából 10 ezerszer tovább tartott a koherens állapot, mint a korábbi módszerek esetén. A kutatók abban bíznak, hogy a jövő kvantumkészülékeit ezáltal stabilabbá tehetik, sokkal több kvantuminformációt tárolhatnak és küldhetnek velük, és akár egy szerteágazó hálózatot is kialakíthatnak majd.
Ne hagyd ki: