Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Aszteroida-záporok alakíthatták a Marson fellelhető hatalmas krátereket

Lehetséges, hogy a csillagászoknak hamarosan újra kell gondolniuk a vörös bolygó krátereinek keletkezési körülményeit.

...svg content...University of Arizona
Világűr
Author image

Kulcsár Péter

Szerkesztő

Az Earth and Planetary Science Letters tudományos folyóiratban közzétett tanulmány során egy kráterfelismerő algoritmus segítségével 521 olyan becsapódási krátert vizsgáltak meg a Marson, amelyek átmérője meghaladja a 20 kilométert.

Kiderítették, hogy a szóban forgó geológiai struktúrákból mindössze 49 alakult ki az elmúlt 600 millió évben, illetve arra is rámutattak, hogy ezek szinte egyenletes ütemben keletkeztek. Soron kívül A havazás megbénította a vasúti közlekedést – masszív késések és kimaradó járatok

Az új felfedezés ellentmond a korábbi kutatásoknak, amelyek szerint a kráterek száma az elmúlt 600 millió év rövid időszakaiban jelentősen kiugrott – mondta a tanulmány vezető szerzője, egyben az ausztráliai Curtin Egyetem professzora, Anthony Lagain.

Az elméletet bemutató tudósok úgy vélték, hogy a becsapódási „tüskéket” nagyméretű aszteroidák széttöredezése okozta, amelyek révén hatalmas kőzetdarabok hullottak a Mars felszínére.

Amikor nagy testek egymásnak ütköznek, darabokra vagy törmelékekre szakadnak, ami feltehetően hatással van a becsapódási kráterek kialakulására. Tanulmányunk azt mutatja, nem valószínű, hogy a törmelék bármilyen változást eredményezett a bolygófelszíni becsapódási kráterek létrejöttében” – tette hozzá Lagain.