Az AstraZeneca antitest-koktélja nem akadályozza meg a koronavírusos tünetek kialakulását
Az AstraZeneca kedden közölte, hogy egy késői stádiumú vizsgálat nem bizonyította, hogy a koronavírus elleni antitest-terápiája megvédi a fertőzött személlyel kapcsolatba került embereket a betegségtől, mely kisebb visszaesés a vakcinák alternatíváinak megtalálására irányuló erőfeszítéseiben.
A vizsgálattal azt kívánták kideríteni, hogy a terápia, amely kétféle antitest koktélja, képes-e megakadályozni, hogy a koronavírus tünetei kialakuljanak azoknál a felnőtteknél, akik az elmúlt nyolc napban érintkeztek a vírussal. Az AZD7442 nevű terápia 33 százalékos hatékonysággal csökkentette a tünetek kialakulásának kockázatát a placebóhoz képest, de ez az eredmény statisztikailag nem volt szignifikáns, ami azt jelenti, hogy ez csupán a véletlen műve, nem pedig a terápia miatt következhetett be.
A harmadik fázisú vizsgálatban, amelyet nem bíráltak el szakértői véleményezéssel, 1121 résztvevő vett részt az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban. A túlnyomó többség, bár nem mindegyikük, a vizsgálat kezdetén nem voltak fertőzöttek. A résztvevők egy részének eredményei, akik kezdetben nem voltak fertőzöttek, biztatóbbak voltak, de az elsődleges elemzés az összes résztvevő eredményein nyugodott.
További öt vizsgálat van folyamatban, amelyekben az antitest-koktélt kezelésként vagy megelőzésként tesztelik. A következő valószínűleg egy nagyobb vizsgálatból származik majd, amelyben rák vagy szervátültetés miatt legyengült immunrendszerrel rendelkező embereken tesztelik a készítményt, akiknek nem biztos, hogy jót tesz a vakcina.
Az AZD7442 a monoklonális antitesteknek nevezett gyógyszercsoportba tartozik, amelyek a szervezet által a fertőzések leküzdésére termelt természetes antitesteket utánozzák. A rivális Regeneron és az Eli Lilly által kifejlesztett hasonló terápiákat az amerikai szabályozó hatóságok már jóváhagyták a kórházi kezelésben nem részesülő koronavírusos betegek kezelésére – írja a Reuters.
Az európai szabályozó hatóságok szintén engedélyezték a Regeneron terápiáját, és vizsgálják a partnerek, a GlaxoSmithKline és a Vir Biotechnology, valamint a Lilly és a Celltrion által kifejlesztett terápiákat. A Regeneron az Egyesült Államokban is engedélyt kért terápiájára, mint megelőző kezelésre. Az AstraZeneca eredményei azonban kisebb csapást jelentenek a gyógyszeripar számára, mivel a vállalat az oltások célzottabb alternatíváit próbálja megtalálni, különösen azok számára, akik nem kaphatnak oltást, vagy akik nem reagálnak megfelelően az oltásokra.