Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
365,82 Ft
Euró
392,51 Ft
Font
457,75 Ft
Bitcoin
64,669 $

EMA: Ha van más, mellőzzük az AstraZeneca-vakcina használatát

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) egy vezető tisztviselője szerint érdemes lehet elhagyni az AstraZeneca koronavírus elleni védőoltását minden korcsoport számára, ha van rá megfelelő alternatíva.

Fotó: Az asszisztens átadja az oltást végző orvosnak az AstraZeneca brit-svéd gyógyszergyár és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus elleni vakcináját, mielőtt a második adaggal beoltanak egy nőt a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kórházak és Egyetemi Oktatókórház Sántha Kálmán Szakkórházában kialakított oltóponton Nagykállóban 2021. június 3-án. MTI/Balázs Attila
Külföld

Kornis Vivien

Szerkesztő

A South China Morning Post az AFP hírügynökségre hivatkozva arról számolt be, hogy Marco Cavaleri, az EMA oltási stratégiai vezetője az olasz La Stampa hírlapnak adott interjúja során elmondta, hogy a Johnson & Johnson egydózisú Janssen vakcináját elsősorban a 60 év felettiek csoportjában kellene alkalmazni. 

Mind az AstraZeneca, mind a Johnson & Johnson oltóanyaga úgynevezett vírusvektoron alapuló vakcina, melyet a szabályozó hatóságok minden, 18 év feletti korcsoport számára jóváhagytak, ám mindkét gyártó védőoltása esetében ritka, de súlyos vérrögösödéssel járó mellékhatások merültek fel. Soron kívül Halálra késeltek egy nőt Szentesen

Számos EU-tagállam, köztük Olaszország is csak bizonyos kor felett alkalmazza az AstraZeneca vakcináját, és általában 50-65 év felettiek számára ajánlják fel, hiszen a vérrögösödéssel járó megbetegedések túlnyomórészt a fiatalabbakat, és közülük is inkább a nőket érintették. 

Arra a kérdésre, hogy nem lenne-e jobb megoldás, ha az AstraZeneca oltóanyagát teljes egészében betiltanák, így a 60 év felettiek számára is, Cavaleri elmondta, hogy ennek lehetőségét több ország, köztük Franciaország és Németország is fontolgatja, különösen az mRNS-vakcinák könnyebb hozzáférhetősége miatt.

Az Európai Unióban két mRNS-oltóanyag került jóváhagyásra, a Pfizer-BioNTech és a Moderna koronavírus elleni vakcinái. 

Cavaleri hozzátette, hogy ezek a vérrögképződéssel járó esetek tényleg nagyon ritkák, és leginkább az első dózis után fordulnak elő, bár a második dózissal kapcsolatban kevesebb adat áll rendelkezésre. A szakértő hangsúlyozta, hogy a fiatalok esetében kisebb a kockázata a fertőzésnek, és esetükben érdemes lehet az mRNS-vakcinákat előnyben részesíteni.