Artemis-program: újra halasztott a NASA
Idén másodjára is halasztja az Artemis-programot a NASA, mondván, még dolgozniuk kell az Orion űrkapszula hőpajzsát érintő problémán. Mindez azt jelenti, hogy leghamarabb 2027-ben lép ember újból a Hold felszínére.
A NASA (és a SpaceX) régóta készül arra, hogy több mint 50 évvel az Apollo-program után újból ember léphessen a Hold felszínére. Az eredeti tervek szerint már 2024 novemberében kezdetét vette volna az Artemis–3 küldetés, amivel leszálltak volna az űrhajósok a Holdon (azt követően, hogy az Artemis–2-vel tettek egy kört körülötte korábban). A projekt azonban több alkalommal csúszott, legutóbb egy januári közleményben derült fény a halasztásra.
Ám csütörtökön a második csúsztatást is bejelentette a NASA, eszerint a Holdat megkerülő Artemis–2 misszió 2025 szeptemberéről 2026 áprilisára, a holdra szállást is tervező Artemis–3 pedig 2026-ról valamikor 2027 közepére csúszik – írja a HVG a Gizmodo cikke alapján. Megjegyzik: a NASA javában dolgozik az ember nélküli Artemis–1 küldetés során felfedezett, az Orion űrkapszulát érintő hőpajzsprobléma megoldásán.
Az űrhajósokat és a szerkezetet a légkörbe belépés során a több ezer Celsius-fokos hőtől megvédő hőpajzs ugyanis jobban elszenesedett, mint várták, illetve le is vált belőle valamennyi. Bill Nelson, a NASA igazgatója azt mondta: az Artemis 2-nél ennek már jól kell működnie, és meg kell bizonyosodjanak arról, hogy az Orion űrkapszula biztonsággal visszahozza az asztronautákat a Földre. Ugyanakkor tény, az amerikai űrügynökségnek még bőven akad teendője, ezek többsége a biztonsággal van összefüggésben.
Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy lenyűgöző, egyben szomorú felvételt készített a Földről a NASA űrhajósa. Don Pettit a Nemzetközi Űrállomás (ISS) fedélzetén örökítette meg, ahogyan az űrállomás elsuhan a Föld felett, a videót a közösségi médiában osztotta meg. Egyúttal egy másik érdekes dologra is felhívta a figyelmet, ami már most megmutatja, milyen jövőre számíthatunk.