Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

A kiskereskedelem szerint fenntarthatatlan az árrésstop rendszere

A kiskereskedelem szerint fenntarthatatlan az árrésstop rendszere

A kiskereskedelem szerint fenntarthatatlan az árrésstop rendszere
Liszteket néz egy vásárló a fővárosi Corvin Plazában található Príma üzletben 2025. március 17-én. Ezen a napon életbe lépett az árrésstop, amely harminc alapvetőélelmiszer-kategóriánál 10 százalékban szabályozza a kiskereskedelmi árrés mértékét. MTI/Balogh Zoltán

Az OKSZ szerint az árrésstop fenntartása veszélyezteti a fogyasztást és a GDP növekedését, miközben a kisebb boltok bezárásához vezethet.

A kereskedelmi szektor képviselői aggodalmuknak adtak hangot az élelmiszer-árrésstop esetleges meghosszabbításával kapcsolatban, amely a jelenlegi szabályozás szerint május 31-én járna le. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára, Kozák Tamás rávilágított arra, hogy már a hosszabbítás lehetőségének lebegtetése is komoly zavarokat okoz a piac minden szereplője számára.

A szakember hangsúlyozta, hogy az árrésstop bevezetése óta jelentősen torzította a piaci viszonyokat, ezért a kivezetésének módját rendkívül körültekintően kell megtervezni. A kereskedelmi láncok eddig saját költségvetésükből finanszírozták az intézkedést, ám ez a gyakorlat május végén túl már nem tartható fenn, különösen a beszállítóktól érkező folyamatos áremelési igények fényében.

Az OKSZ megfigyelései szerint az árrésstop jelenléte elbizonytalanítja a vásárlókat, ami a fogyasztás visszaesésén keresztül veszélyezteti a GDP növekedését. A szakmai szervezet álláspontja szerint az intézkedés csupán átmenetileg mérsékli az inflációt, miközben elfedi a rendszer mélyebb problémáit.

Súlyos következményekkel szembesülnek

Súlyos következményekkel szembesülnek a kisebb szereplők, amelyek az élelmiszer-kiskereskedelem 48 százalékát képviselik. A nagy láncok csökkenő árai miatt forgalmuk visszaesett, jelentős részük kényszerül üzleteik bezárására. A helyzet súlyosságát jól mutatja, hogy 2024-ben 1279 élelmiszerüzlet szűnt meg az országban, több mint 400 településen egyáltalán nincs bolt, számos további településen pedig egyetlen kisbolt működik korlátozott árukészlettel.

A kereskedelmi szövetség szerint az árrésstop akadályozza az ágazat közvetítő szerepének betöltését a beszállítók és a vásárlók között, valamint visszafogja a szükséges fejlesztéseket. Ezek a negatív hatások különösen a szerényebb anyagi helyzetű vásárlókat érintik érzékenyen.

Az OKSZ a fenti megfontolások alapján dolgozta ki javaslatait az árrésstop május végi kivezetésével kapcsolatban. Kozák Tamás megjegyezte, hogy a jövőben széles körű egyeztetésekre lenne szükség az értéklánc minden szereplőjének bevonásával a gazdasági problémák hatékony kezelése érdekében.