Addig emelkedhetnek az árak a Balatonon, amíg az emberek kifizetik őket
A Magyar Szállodák és Éttermek Szövetségének elnöke szerint külföldiek nélkül nem lesz értékelhető a hazai turizmus.
Flesch Tamás az ATV televíziócsatornának adott interjújában elmondta, Budapesten békeidőben a külföldiek a szállodák vendégeinek 80-85 százalékát adták ki, ehhez képest manapság csupán 12-13 százalékos foglaltságot mértek.
A szakember hozzátette, a helyzet az Európa-bajnokság sem segített, ugyanis rövid ideig tartott, és nem is jöttek annyian. Budapesten mintegy húszezer szállodai szoba és tíz-tizenkétezer Airbnb várja a látogatókat, úgyhogy nem dobták meg annyira a foglaltságot a fővárosban rendezett mérkőzések.
Kiderült az is, hogy több hotel a koronavírus-járvány alatt készült el, és csak azok a nagyobb hotelek nem nyitnak ki egyelőre, amik korábban turistacsoportokat fogadtak. Flesch szerint van, ahol kollégium vagy munkásszállás lett a szállodákból, de a többség ki fog nyitni.
A szakértő hangsúlyozta, sok évtizede próbálkoznak, hogy több belföldi turista jöjjön Budapestre, de ha meg is duplázzák a békeidőben tapasztalt arányt, akkor is húsz százaléknál járnak, amiből látszik, hogy külföldiek nélkül Budapest turizmusa a jövőben sem lesz értelmezhető.
Mindemellett pedig vissza kell nyerni a munkavállalók bizalmát a szektorban, hogy biztos állást nyújtson a vendéglátás, hogy nem lesznek újabb lezárások. Ez rövid távon okozhat minőségromlást.
A Balatonon a kereslet-kínálat diktál, ezen felül a munkaerő és az alapanyagok költsége is megnőtt, mivel legtöbben nyerészkedésből emeltek árakat. Flesch ugyanakkor kiemelte, ezt addig lehet fokozni, amíg az emberek kifizetik őket.