Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Kétezer éves aranykincset talált egy kisfiú kutyasétáltatás közben

Kétezer éves aranykincset talált egy kisfiú kutyasétáltatás közben

Kétezer éves aranykincset talált egy kisfiú kutyasétáltatás közben
Fotó: Unsplash / Illusztráció

A 12 éves fiú édesanyjával és négylábú kedvencével sétált egy mezőn, amikor különleges tárgyra lett figyelmes.

Kétezer éves aranykincset talált egy 12 éves kisfiú Angliában, miközben kutyáját sétáltatta édesanyjával. A beszámoló szerint a gyerek egy tengerparti falu melletti mezőn lett figyelmes a különleges tárgyra, amit ezután elvittek egy illetékes hatósági személynek. Utóbbi megállapította, hogy egy római korból származó karkötőről van szó, s az ékszert feltehetőleg nem egy nő hordta, hanem a hadsereg egyik katonája kaphatta kitüntetésként.

A 24.hu a Live Science cikkére hivatkozva azt írja, az ilyen karpereceket armilláknak hívják, és hősiességükkel érdemelhették ki őket a legionáriusuk. A történelem későbbi szakaszában a vitézséget már pénzzel jutalmazta a birodalom, nem ékszerrel – teszik hozzá. A vizsgálatok eredményei által arra jutottak, hogy a mezőn talált ereklye a Krisztus utáni első századból származhat, nem sokkal azutánról, hogy Claudius római császár megszállta Nagy Britanniát 43-ban.

A szakértők a leletet kivételesnek nevezték, mivel meglehetősen ritkán találni ehhez hasonló arany karkötőt az Egyesült Királyságban. A cikkből kiderül az is, hogy a karperecre félbehajtva bukkantak rá, így 7,1 centiméter hosszú, de kihajtva csaknem kétszer ekkora lenne. A leletet a British Museum régiségekkel foglalkozó szerve kincsnek minősítette, majd átadta a helyi Novium Museumnak, ahol szeptember 10-étől tekintheti meg a nagyérdemű.

Május végén pedig szintén különleges tárgy megtalálásáról érkezett hír, akkor a brit Man-sziget déli részén: mint kiderült, egy viking kori ezüstrúdról van szó, amire egy amatőr fémdetektoros talált rá még 2022 nyarán. A mintegy ezeréves lelet 6,7 centiméter hosszú és 0,75 centiméter széles, összetételét pedig a Liverpooli Egyetemen vizsgálták meg: az eredmények alapján 88 százalékban ezüstből áll. Egy régész szerint a tárgy segíthet jobban megérteni a sziget viking kori történetét.