Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
370,08 Ft
Euró
393,84 Ft
Font
460,12 Ft
Bitcoin
63,637 $

Áramhiány fenyegeti a kínai feldolgozóipart

Kínában a szén hirtelen felszökött ára következtében fennakadások keletkeztek a feldolgozóiparban, ez pedig akár az egész világ ellátására kihatással lehet.

Unsplash
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

A csütörtökön közölt adatok szerint a nemzeti statisztikai hivatal, valamint a kínai logisztikai és beszerzési szövetség (CFLP) által számított feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) 49,6 pontra csúszott vissza szeptemberben. Elemzők 50,1 pontra, vagyis az augusztusi érték stagnálására számítottak. A BMI 50 pont fölötti értéke növekedésre, az alatti pedig visszaesésre utal.

A szeptemberi adat a leggyengébb volt 2020 februárja óta, amikor a kínai feldolgozóipari BMI utoljára ereszkedett az 50 pontos küszöb alá, az országban akkor tetőző koronavírus-járvány miatti korlátozások hatására. Soron kívül Ez történik, ha gyakran fogyasztunk tojást

Csao csing-ho, a kínai statisztikai hivatal vezető elemzője az adatokkal egy időben közzétett közleményben a teljesítmény gyengülését elsősorban azzal indokolta, hogy szeptemberben a magas energiaigényű ágazatokra negatív hatást gyakoroltak a villamosáram-kvóták.

Az elmúlt két hét során az ország több részén áramszünetek, illetve az energiahasználatot korlátozó intézkedések akadályozták az ipari tevékenységet. Az intézkedések hátterében elsősorban a szén felszökött ára állt. A szakértő kiemelte azonban: a felmérés során vizsgált 21 ágazatból 12 BMI-je állt az 50 pontos küszöb fölött szeptemberben, vagyis kettővel több ágazatban mértek növekedést augusztushoz képest.

A vállalatok mérete szerint bontott adatokból kiderül, hogy míg szeptemberben a kínai feldolgozóipari nagyvállalatok teljesítménye tovább tudott növekedni, sőt, enyhén javult augusztushoz képest – a részindex 50,4 ponton állt, – a kis-és középvállalatok teljesítménye visszaesett. Csao rámutatott: a felmérés szerint a kisvállalatokra szeptemberben elsősorban a magas nyersanyagárak, a szűkös források, valamint a gyenge piaci kereslet gyakoroltak kedvezőtlen hatást. 

A termelésre vonatkozó részmutató az előző hónapról 1,4 ponttal gyengülve 49,5 pontra csökkent szeptemberben. Az új megrendelések állományának 49,3 pontos részindexe a második egymást követő hónapja tartó visszaesést tükrözte, a kereslet gyengülését jelezve.

A feldolgozóiparon kívüli, főleg a szolgáltatásokat és az építőipart tömörítő szektor BMI-je szembetűnő javulásról árulkodott az előző hónapban regisztrált visszesést követően. A mutató szeptemberben 53,2 pontra emelkedett az augusztusi 47,5 pontról.

Az építőipar teljesítménye 57,5 pontra gyengült az augusztusi 60,5 pontról, miközben a szektorra jelentős nyomást gyakorolt az ország második legnagyobb ingatlanfejlesztőjének számító China Evergrande konglomerátum eladósodása.

A szolgáltatóipar teljesítménye az augusztusi visszaesést követően szeptemberben 52,4 pontra emelkedett. Egyebek mellett számottevően élénkült a turizmushoz kapcsolódó szolgáltatásokat kínáló ágazatok – a többi közt a légi és vasúti közlekedés, valamint a szálloda- és vendéglátóipar – teljesítménye. Az üzleti várakozások részindexe a szektor teljesítményének bővülésével párhuzamosan javult: 59,1 pontra emelkedve az augusztusi 57,4 pontról.

A feldolgozóipari és szolgáltatóipari adatokat is magában foglaló kompozit beszerzésimenedzser-index augusztusról 2,8 ponttal emelkedve 51,7 pontra erősödött, ismét növekedést jelezve.

A ma megjelent másik beszerzésimenedzser-index némiképp eltérő képet mutat a feldolgozóipar rövid távú dinamikájáról, de abban megegyezik, hogy lanyha növekedést mutat.

Javult a kínai feldolgozóipar teljesítménye szeptemberben egy privát felmérés szerint az élénkülő forgalom és a termelés visszaesésének mérséklődése nyomán. A Caixin Insight Group kínai kutatóintézet és az IHS Markit londoni székhelyű pénzügyi-gazdasági adatszolgáltató közös, kis- és középvállalatokra összpontosító felmérésének csütörtökön közzétett adatai szerint a kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index (BMI) az augusztusi 49,2 pontról 50,0 pontra kapaszkodott vissza szeptemberben. A szeptemberi adat az elmúlt 17 hónap második leggyengébbjének számít, igaz, meghaladja a 49,5 pontot valószínűsítő elemzői várakozásokat.

Ugyan a termelés szeptemberben a második egymást követő hónapja csökkent, a zsugorodás mértéke enyhült augusztushoz képest. A felmérésben részt vevő vállalatok viszonylag nyomott keresletre és nyersanyaghiányra panaszkodtak. A feldolgozóipar forgalma mindazonáltal ismét élénkült: bár csupán enyhe mértékben, de az új megrendelések állománya három hónapja először bővült ismét a belföldi kereslet javulásának köszönhetően. Az új exportmegrendelések állománya ezzel szemben tovább csökkent.

A foglalkoztatottság alindexe szeptemberben a második egymást követő hónapja esett, ráadásul gyorsuló ütemben. A feldolgozóipari vállalatok ugyanis óvatosak a foglalkoztatotti létszám bővítésével.

Szeptemberben ismét erősödött a vállalatokra nehezedő inflációs nyomás, ráadásul az elmúlt négy hónap legmeredekebb ütemében. A szektorban működő vállalatok magasabb energia- és nyersanyagárakról számoltak be. A megnövekedett beszerzési árak és költségek a termelői árak növekedését vonták maguk után.

A feldolgozóipari kis- és középvállalatok jellemzően arra számítanak, hogy a termelés élénkülni fog az elkövetkező év során. Az üzleti várakozások részindexe a legmagasabb szintű derűlátásról árulkodott június óta. Az optimizmust elsősorban a világjárvány végét valószínűsítő előrejelzések, a tervezett cégbővítések, a javuló kereslet és újabb termékek piaci bevezetésének tervei támasztották alá.

Vang Csö, a Caixin vezető közgazdásza az adatokhoz fűzött megjegyzéséi között rámutatott: a kínálatra jelentősen rányomják a bélyegüket a változatlanul magas nyersanyagárak, és egyes, a termelést korlátozó intézkedések. A szakértő szerint a kínai kormányzatnak egyensúlyra kellene törekednie több célkitűzés, egyebek mellett a foglalkoztatottság bővítése, a nyersanyagárak stabilizálása, a készletek biztosítása, valamint az energiahasználati célok betartásánál.

Elmaradt a csoda, Szoboszlaiék kiestek az Európa-ligából

Szoboszlai Dominik ott volt a Liverpool kezdőjében az Atalanta ellen az Európa-liga negyeddöntőjének visszavágóján.

Milák Kristóf mégsem Ausztráliában készült a nagy visszatérésre

Milák Kristóf edzője, Virth Balázs megerősítette, hogy a versenyző hazai környezetben készült a múlt heti országos bajnokságra.

Primark-boltnyitás: sok a csalás, most a cég is megszólalt az ügyben

A magyarországi boltnyitást hivatalosan még nem jelentették be, így a budapesti üzlet webshoppal sem rendelkezik, mégis rengetegen próbálnak online vásárolni, amely miatt sokan csalás áldozatául esnek. A fast fashion cég most megszólalt az ügyben.