Antifasisztákról jelentett a hírszerzésnek az egyik január 6-án letartóztatott szélsőjobboldali tüntető
A Proud Boys nevű szélsőjobboldali csoport egyik vezetője, aki a vádak szerint a Capitolium január 6-i megtámadásának szervezésében is benne volt, állítása szerint régóta kapcsolatban áll az FBI-al, akik tőle kértek információt „antifa hálózatokról” az országban.
A Proud Boys nevű szélsőjobboldali csoport egyik vezetője, aki a vádak szerint a Capitolium január 6-i megtámadását szervezte, állítása szerint régóta kapcsolatban áll az FBI-al, akik tőle kértek információt „antifa hálózatokról” az országban.
Joseph Biggs, a PB négy megvádolt tagjának egyike elmondta, a nyomozóiroda rendszeresen kért tőle tanácsot a baloldali antifasiszta szervezetek felkutatásához.
Az eset a Politico szerint azért kellemetlen, mert a rendőrséget már régóta támogatják azzal, hogy a Proud Boys által elkövetett erőszakos cselekményeket legalább tűrik, ha nem is támogatják, míg a szélsőjobboldali csoport nyíltan a rendőrök szövetségesének nevezi magát az „erőszakos baloldaliak” elleni harcban.
A Proud Boys és a rendőrség kapcsolatát már Donald Trump elnöksége alatt is sokan kritizálták, amiért az elnök felfújta a baloldaliak által jelentett fenyegetést, miközben a szélsőjobboldal által jelentett fenyegetést nem vette komolyan. Ez még élesebb lett, miután a Capitoliumban történt zavargások után a csoport több tagját és vezetőjét letartóztatták.
Biggs ügyvédje szerint a védencét felkereső helyi FBI-ügynökkel rendszeresen beszéltek és neki mondta el először, miután kiderült, hogy a Capitoliumnál történtek miatt körözik, hogy feladja magát. Elmondása szerint amennyiben előre eltervezték volna, hogy megrohanják az épületet, az FBI tudott volna róla.
Egy másik vádlott, Ethan Nordean, aki szintén a Proud Boys tagja, 1500 oldalnyi beszélgetést nyújtott be a PB Telegram csatornájáról, amelyek szerinte bizonyítják, hogy ahelyett, hogy egy jól szervezett tervet hajtottak volna végre, vezetőjük, Enrique Tarrio január 4-i letartóztatása után megzavarodtak, és ők voltak a legjobban meglepődve, hogy a Trump mellett tüntető „normiek” segítettek nekik betörni az épületbe.
Emellett Nordean ügyvédje egy zenész, Michale Graves és menedzsere eskü alatt tett nyilatkozatát is benyújtotta, ezek szerint Graves koncertet adott volna január 6-án, aminek szerinte nem lett volna értelme, ha úgy tervezték volna, hogy egy véres felkelés lesz a dologból.
A Proud Boyst és egy másik szélsőjobboldali szervezetet is összeesküvéssel vádolnak, a két csoport azt állítja, hogy ők azért voltak Washingtonban, hogy megvédjék a Trump-követőket az antifasisztáktól. Az ügyet tárgyaló bíró azonban úgy ítélte meg, hogy nem kell az összeesküvésnek előre megtervezettnek lennie, így az összeesküvés vádját nem ejtette.