Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
368,09 Ft
Euró
393,54 Ft
Font
457,91 Ft
Bitcoin
66,070 $

Hónapokig tartó világosság után két percre sötétségbe borul az Antarktisz

Október óta nem ment le a Nap az Antarktiszon, a Föld legdélebbi kontinensén folyamatos világosság honol.

Twenty20
Tudomány

Kulcsár Péter

Szerkesztő
TÉMÁK

December 4-én, szombaton sötétség fog végigsöpörni a Nyugat-Antarktisz vastag jégrétege fölött, a Hold ugyanis közvetlenül a Nap előtt halad majd el, eltakarva annak fényét, teljes napfogyatkozást előidézve.

A napfogyatkozás útvonala előreláthatólag áthalad az argentin, brit és chilei antarktiszi területeken, valamint a Marie Byrd-föld néven ismert területen is, mindeközben Dél-Amerika, Afrika, Ausztrália és Új-Zéland déli csücskében meglehetősen csekély mértékben tűnik csak el a központi csillag az égboltról – írta a The Conversation portál. Soron kívül A Ferencváros edzője kemény elődöntőre számít a Nyíregyháza ellen

A napfogyatkozások viszonylag ritka események, mivel a Hold pályája 5 fokkal megdől a Föld Nap körüli pályájához képest, így nem teljesen egy síkban mozognak. Nagyjából félévente azonban a pályák összehangolódnak, és így két napfogyatkozás jön létre – holdfogyatkozás teliholdkor, majd napfogyatkozás újholdkor, vagy fordítva.

A holdfogyatkozásokat többen látják, mert a jelenség idején a Föld éjszakai oldalán mindenki észlelhetővé válik az esemény. Napfogyatkozás ugyanilyen gyakran történik, de sokkal kevesebben nézhetik végig, mivel a Nap előtt elhaladó Hold által keltett árnyék a Föld sokkal kisebb részét fedi le.

Ráadásul a részleges napfogyatkozásokat nehéz megfigyelni, ugyanis eltörpülnek a teljes napfogyatkozás nyújtotta élményekhez képest, és gyakran csak speciális teleszkópok segítségével detektálhatóak.

A Hold árnyéka a Földre vetülve csak 100-260 kilométer széles; ezen a keskeny útvonalon belül kell tartózkodni ahhoz, hogy teljes napfogyatkozást láthassunk, ezért a napfogyatkozás-vadászok gyakran beutazzák az egész világot, hogy a megfelelő időben a megfelelő helyen legyenek, viszont amikor a jelenség egy olyan távoli helyen következik be, mint az Antarktisz, oda még ők sem juthatnak el.

A következő teljes napfogyatkozás a déli félteke ezen régiójában egyébként minden valószínűség szerint 2023 áprilisában lesz. A teljesség sávja éppen csak el fogja érni Ausztráliát Exmouth közelében, míg az Antarktisz újból sötétségbe borulhat.

Nagy Márton közölte, két hetet kapnak az üzemanyag-kereskedők

A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány úgy döntött, hogy felszólítja az üzemanyag-kereskedőket, hogy önkéntes alapon igazítsák az áraikat a régiós átlaghoz.