Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Angliában is kipróbálják a négynapos munkahetet

Több ezer brit munkavállaló és közel 70 cég vesz részt a kísérleti jellegű kezdeményezésben, amely 6 hónapig fog tartani.

...svg content...Fotó: Pixabay
Európa
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Hétfőtől 100 százalékos fizetés jár azoknak a dolgozóknak, akik a szokásos munkaidejük 80 százalékát dolgozzák le annak a kísérleti programnak a keretében, amelynek célja a hatékonyabb munkavégzés, valamint a munkavállalók jóllétének és mentális egészségének támogatása.

A kísérletet egy olyan csoport szervezte, amely a rövidebb munkahétért kampányol a bérek csökkentése nélkül, a tudományos hátteret pedig az oxfordi és cambridge-i egyetem tudósai, valamint a Boston College szakértői biztosítják hozzá. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A résztvevők között számos vállalat, köztük irodai szoftverfejlesztők, munkaerő-közvetítő cégek és jótékonysági szervezetek is szerepelnek, egy sörgyártó vállalat pedig azt próbálja elérni, hogy 5 helyett 4 nap alatt ugyanannyi terméket állítsanak elő és csomagoljanak be, mint azelőtt.

A tulajdonos szerint ez a teszt megmutatja majd, hogy az emberek hogyan tudják kihasználni a rendelkezésre álló időt, egyben javítani szeretnének a munkatársaik életén, hogy boldogabbak és hatékonyabbak lehessenek.

Többen is úgy vélik, hogy ez a lehetőség arra ösztönzi majd a dolgozókat, hogy jobban koncentráljanak, a több pihenés pedig alacsonyabb betegségarányt eredményez, kevesebb munkavállaló fog távozni, valamint könnyebb lesz új munkaerőt vonzani.

A közel 3000 dolgozó bevonásával zajló kísérlet egy világméretű kezdeményezés része, amelyet az Egyesült Államokban, Kanadában, Ausztráliában és Új-Zélandon is kipróbálnak, Belgiumban és Izlandon pedig már több helyen is bevezették a 4 napos munkahetet hivatalosan – derül ki a BBC beszámolójából.

A kutatók azonban azt is elismerik, miszerint nincs rá garancia, hogy az ötlet minden szakma és cég esetében megfelelő lehet, például az oktatás és egészségügy területén kevés rá az esély, ugyanis a személyzet már most is túlterhelt és stresszes.