Anafilaxiás sokkot okozott a koronavírus-vakcina a brit tesztek során
Az egészségügyi hatóságok legutóbbi jelentéséből kiderült, hogy azok számára nem javasolják a vakcina beadását, akik hajlamosak a súlyos allergiás reakciókra.
Az egészségügyi hatóságok legutóbbi jelentéséből kiderült, hogy azok számára nem javasolják a vakcina beadását, akik hajlamosak a súlyos allergiás reakciókra.
A Reuters hírügynökség szerint a Pfizer és BioNTech közös fejlesztésű védőoltása korántsem annyira biztonságos, mint azt korábban gondolták. Az Egyesült Királyság lett az első ország a világon, ahol engedélyezték a szóban forgó koronavírus elleni oltóanyagokat.
A vakcinációs program már ezen a héten megkezdődhet, elsőként a frontvonalakban tevékenykedő ápolók, orvosok és mentősök, valamint az idős, krónikus betegek kaphatják meg az oltást. Az NHS egészségügyi igazgatója, Stephen Powis azonban egy nem várt közleményben arra hívta fel a figyelmet, hogy az allergiás emberek esetében körültekintően kell eljárniuk majd az orvosoknak.
„Mint ahogyan a többi védőoltásnál, úgy a koronavírus-vakcina esetében is elővigyázatosságból arra kérjük az allergiás rohamokra hajlamos személyeket, hogy ne igényeljék a készítményt.”
Powis hozzátette, a humán kísérletek során két önkéntes immunrendszeréből életveszélyes, anafilaxiás sokkot váltott ki a vakcina. A szakember kiemelte, mivel a tesztfázisok résztvevőit nem főként allergia szempontjából szelektálták, ezért nem tudni, pontosan milyen következményekkel járhat náluk a vakcina beadása.
Az egészségügyi minisztérium mindenesetre azt kezdeményezte, hogy nyilvánosan is egyre több helyen figyelmeztessék a brit állampolgárokat arra, hogy hagyják ki a Pfizer koronavírus-vakcináját, ha éppen bizonyítottan allergiával küzdenek.