Mesterséges ammóniatermelő baktériumokkal helyettesíthetők a műtrágyák
Kutatók kifejlesztettek egy új zöld eljárást, melynek köszönhetően egy lépéssel közelebb kerültünk ahhoz, hogy kemikáliák nélkül lehessen növelni a terméshozamon.
A Florence Mus egyetemi docens által vezetett tanulmányban a Washingtoni Állami Egyetem tudósai genetikailag módosították a talajban élő Azotobacter vinelandii nevű baktérium új törzseit.
Az eredeti mikrobát már korábban is ismerték arról, hogy a természetben található nitrogéngázt ammóniává alakítja, az új törzsek viszont a környezeti körülményektől függetlenül képesek következetesen, sokkal magasabb koncentrációban termelni és kiválasztani ezt a hasznos anyagot.
Laboratóriumi tesztek során az Azotobacter vinelandiit olyan táptalajba oltották, amelyben rizspalánták nőttek, és megfigyelték, hogy a növények maradéktalanul felvették a baktérium által termelt ammóniát.
Kutatók most az ominózus mikroba további típusainak kifejlesztésén dolgoznak, amelyek meghatározott ütemben tudják majd előállítani a nitrogéntartalmú tápanyagot, ezáltal növényenként, előre szabályozva lehet őket alkalmazni.
Mindezekből kifolyólag biztosítható lenne, hogy a növények az összes ammóniát felhasználják, így nem maradna felesleg, ami a talajból kiszivárogva a közeli édesvizekbe kerülne, emellett a gazdáknak sem kellene fizetniük azokért a műtrágyákért, amelyeket egyébként nem is használnának.
„A biotrágyák sikeres, széles körű mezőgazdasági alkalmazása csökkentené a környezetszennyezést, fenntartható módot biztosítana a talaj nitrogénciklusának kezelésére, minimalizálná a termelési költségeket és növelné a gazdák haszonkulcsát, valamint a talaj termékenységének javításával fokozná a fenntartható élelmiszertermelést” – magyarázta Mus professzor.