Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Amerikai opioidválság: Egy kaliforniai bíró a gyógyszergyártó cégek javára döntött a kártérítési perben

A bíró a gyógyszergyártóknak ítélve a győzelmet, kijelentette, nem bizonyítható, hogy a gyógyszeripari vállalatok felelősek a kialakult helyzetért.

...svg content...Fotó: Unsplash/Myriam Zilles
Észak-Amerika
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

Egy kaliforniai bíró hétfői döntése szerint nem a gyógyszeripari cégek felelősek az USA nyugati államában kialakult opioidokkal való visszaélési válságért. Az államok és helyi önkormányzatok szerte az Egyesült Államokban több mint 3300 pert indítottak a gyógyszergyártók ellen az opioidválság kialakulása miatt.

A kaliforniai Santa Clara, Los Angeles és Orange megyék, valamint Oakland városa azt állítja, hogy a gyógyszeripari vállalatok megtévesztő marketinggel reklámozták termékeiket, és nem hangsúlyozták eléggé azok káros hatásait. A felperesek szerint a vállalatok közveszélyt okoztak, ezért tetemes mennyiségű kártérítés megfizetésére szólították fel a gyógyszeripari vállalatokat. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Az Orange megyei bíró szerint a felhozott vádakat nem tudták bizonyítani, így nem lehetett megállapítani annak tényét, hogy a vállalatok valóban megtévesztették a fogyasztókat.

„Egyszerűen nincs bizonyíték arra, hogy a receptek számának növekedése nem a fájdalomcsillapítók orvosilag megfelelő biztosításának eredménye lett volna a rászoruló betegek számára. Mivel orvos írta fel a készítményeket, ezért jogilag nem lehet közveszélyről beszélni”

– írta Wilson a több mint 40 oldalas ítéletében.

A megyék azzal érveltek, hogy a vállalatok reklámjai nem hívták fel a fogyasztók figyelmét az opioidok függőségi kockázatára, valamint azzal érveltek, hogy a vállalatok marketingje miatt megnövekedett a túladagolásos halálesetek száma.

A cégek ezzel szemben azzal érveltek, hogy „az opioid gyógyszerek sok krónikus fájdalommal küzdő beteg számára megfelelő kezelést jelentenek”, valamint kiemelték, minden reklámban feltüntették az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal által jóváhagyott figyelmeztetéseket – írja a DW.