Az amerikai kormányzati dolgozók legnagyobb szakszervezete beperelte a Trump-kormányt
Miután Trump a beiktatása napján megszüntette az összes amerikai külföldi segélyezést, az amerikai kormányzati dolgozók legnagyobb szakszervezete és a külügyi dolgozók egyik szövetsége beperelte a kormányt.
Az amerikai közalkalmazottak legnagyobb szakszervezete és a külügyi dolgozók egy szövetsége pert indított a Trump-adminisztráció ellen, hogy megakadályozzák az amerikai Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség (USAID) felszámolását.
Mint ismert, Trump elnöki beiktatásának napján azonnali hatállyal felfüggesztette az összes amerikai külföldi segélyprogramot, s kormánya tervei szerint a több mint 10 ezer alkalmazottból alig 300-at tartanának meg – közölték források a Reuters hírügynökséggel.
A kereset szerint Trump intézkedései alkotmányellenesek és jogellenesek, valamint globális humanitárius válságot idézhetnek elő. A dokumentum szerint a Kongresszus az egyetlen szerv, mely jogszerűen dönthet az USAID megszüntetéséről.
A Sky News jelentése szerint a felperesek az ügynökség leállításának súlyos következményeire is figyelmeztettek keresetükben:
NE HAGYD KI
- a malária és a HIV elleni küzdelem leállítása miatt több száz gyermek már most HIV-fertőzött lett, akiknek egyébként esélyük lett volna elkerülni a betegséget;
- nők és lányok ezrei veszthetik életüket a terhesség és a szülés következtében;
- félmillió tonna, 340 millió dollár értékű élelmiszersegély kiosztása maradhat el, melyet az éhezés elleni harcra szántak világszerte.
Mint ismert, az USAID leépítését Elon Musk javasolta és felügyelte, aki hétfőn az X-en azt írta, hogy csapata „a hétvégén darabokra szedte az ügynökséget”. Az USAID honlapján közzétett közlemény szerint éjféltől az ügynökség minden alkalmazottját világszerte adminisztratív szabadságra küldik, kivéve néhány kulcsfontosságú vezetőt.
John Atwood, az USAID egykori vezetője szerint a kormányzati döntés gyakorlatilag ellehetetleníti az ügynökség működését, mely eddig emberek millióinak életét mentette meg világszerte. Az USAID 2023-ban több mint 130 ország számára nyújtott segítséget, köztük olyan konfliktusok sújtotta és mélyszegénységben élő nemzeteknek, mint Ukrajna, Etiópia, Jordánia, Kongó, Szomália, Jemen és Afganisztán.