Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az alvási apnoéval küzdőknél 75 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki poszt-Covid

Az alvási apnoé önmagában is egy veszélyes rendellenesség, egy friss tanulmány szerint pedig az érintetteknél 75 százalékkal nagyobb eséllyel alakul ki a poszt-Covid szindróma.

...svg content...Fotó: Unsplash/Gregory Pappas A kép illusztráció.
Orvostudomány
Author image

Borbély Fanni

Szerkesztő

A CNN jelentése szerint megjelent egy friss tanulmány, mely szerint az alvási apnoéban szenvedő felnőtteknél átlagosan 75 százalékkal nagyobb a kockázata annak, hogy a koronavírus-fertőzést követően poszt-Covid szindróma alakul ki, mint azoknál, akik nem küzdenek apnoéval.

A tanulmányban a kutatók mintegy 1,8 millió ember egészségügyi adatait elemezték, s azt találták, hogy az alvási apnoéban szenvedő nők esetében akár 89 százalékkal, míg a férfiaknál 59 százalékkal volt magasabb a kockázat. Az alvási apnoé egy potenciálisan veszélyes rendellenesség, mely miatt az érintetteknél az éjszaka folyamán több alkalommal is leáll a légzés, szakértők szerint körülbelül 10 másodpercre. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A kutatás a RECOVER, azaz Researching Covid to Enhance Recovery (A Covid kutatása a gyógyulás fokozása érdekében) elnevezésű program része, a tanulmányban azonban a második körben egy rendkívül meglepő eredményre jutottak: egy kisebb, 330 ezer felnőttből álló csoport orvosi nyilvántartásának második elemzése során a kockázat mindössze 12 százalékosnak bizonyult.

Nagy a differencia a két adat között, ez az oka

Joggal merül fel a kérdés, hogy miért láthatunk ilyen hatalmas különbségeket a számok között, a válasz pedig a társbetegségekben rejlik. A kutatók rámutattak, a nagyobb vizsgálatban részt vevő embereknek további egészségügyi problémáik, vagy társbetegségeik voltak, például elhízás, cukorbetegség, magas vérnyomás és szívbetegség.

Lorna Thorpe, a tanulmány vezető szerzője, a NYU Langone Health RECOVER Clinical Science Core társvezetője kicsit részletesebben is beszélt az eltérő eredményekről:

„A 12 százalék és 75 százalék közötti tartomány valószínűleg a különböző vizsgálati populációk és a társbetegségek különböző szintjeit jelzik, de a poszt-Covid különböző definíciói is szerepet játszhatnak ebben. A poszt-Covidra vonatkozóan 2021 októberéig nem is rendelkeztünk definícióval. Úgy vélem, a kockázat valószínűleg középen van, de további vizsgálatokra lesz szükségünk, hogy ezt kiderítsük.”