Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Létezik egy módszer, amivel öt perc alatt bárki el tud aludni

Létezik egy módszer, amivel öt perc alatt bárki el tud aludni

Létezik egy módszer, amivel öt perc alatt bárki el tud aludni
Fotó: Unsplash

Van egy technika, amitől kevésbé érzi stresszesnek magát az ember, és könnyebben megy az elalvás.

A kognitív keverés nevű technika nagyjából a véletlenszerű dolgokra való gondolást jelenti. Ez akkor lehet hasznos, ha az ágyban fekve azt tapasztaljuk, hogy agyunk bekapcsolva maradt: folyamatosan ugyanazon a problémán rágódunk, a nap eseményeit pörgetjük fejben stb. Így viszont sokkal tovább maradhatunk ébren, ezek az ismétlődő gondolati minták stresszreakciót válthatnak ki, ami tovább nehezíti az elalvást.

Ilyenkor kell véletlenszerűen kiválasztott dolgokra irányítani a figyelmet, hogy megtörjük a gondolatok körforgását – magyarázzák a beszámolóban. A módszert Joel Chesters osztotta meg a TikTokon, akivel tanára, Karan Rajan, az Oxfordi Egyetem professzora ismertette meg a technikát. Mint kiderült, mindössze annyit kell tennünk, hogy véletlenszerűen átirányítjuk magunkat egy másik témára vagy tárgyra, de fontos, hogy hamar váltsunk, nehogy ismét „egy helyben” toporogjunk.

Ezt úgy a legkönnyebb megtenni, ha kiválasztunk egy szót, ezután a kezdőbetűjével felsorolunk annyi kifejezést, emléket, tárgyat, személyt stb., amennyit tudunk, majd ugrunk a következőre. De ki kell emelni azt is: ne válasszunk olyan szavakat, amelyek stresszt vagy feszültséget válthatnak ki belőlünk. A szakértő elmondása szerint fontos, hogy vizualizáljuk ezeket a szavakat, mert ez olyan, mintha mikroálmokat szimulálnánk.

A lényeg, hogy addig ismételgessük ezt, amíg el nem alszunk. Ha jól csináljuk, akár öt perc alatt álomra tudjuk hajtani a fejünket – írta meg a 24.hu a Mirror cikke alapján. Hozzáfűzik: a kognitív keverést Luc P. Beaudoin szomnológus találta ki a nyolcvanas években, de csak az ezredforduló után kezdtek komolyan foglalkozni vele, ma pedig már számtalan TikTok-videóban találkozhatunk a módszerrel.

Ha ilyen problémával küzdünk, valóban érdemes kipróbálni a technikát – az adatok pedig azt mutatják, hogy sokak számára hasznos lenne tenni egy próbát. Ugyanis az alvásproblémák a magyar lakosság több mint felét érintik. Ebben a korábbi cikkben kifejtettük: a magyarok mindössze 3-5%-a számolhat be valóban pihentető éjszakákról, míg a többiek minden bizonnyal beletörődnek a helyzetbe, holott lenne megoldás.