Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Az alvásproblémák a magyar lakosság több mint felét érintik

A magyarok mindössze 3-5%-a számolhat be valóban pihentető éjszakákról, a többiek pedig minden bizonnyal beletörődnek alvásproblémáikba, holott lenne megoldás.

...svg content...Fotó: Pixabay
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Magyarországon a felnőtt lakosságnak több mint a fele nem alszik jól. Ez nem azt jelenti, hogy alvásbeteg, egyszerűen csak gondja van az alvással, ezzel szemben a lakosság mintegy 3-5%-a az, aki elmondhatja magáról, hogy tökéletesen alszik. A rossz alvás hátterében több dolog is állhat, például az időjárási frontok, a szorongás, valamilyen betegség, de az is tény, hogy a nem megfelelő alváskörülmények is ronthatják az alvásminőséget és a gyors elalvást. Pedig a jó alvás elengedhetetlen az egészséghez.

Ma már ez is az életmód része, ahogyan a megfelelő étkezés és a testmozgás is elválaszthatatlan a megfelelő mentális állapottól. Éppen ezért fontos felhívni a figyelmet arra, hogy mennyire sokat számítanak az alvási körülmények – írja a Pénzcentrum. De sokszor előfordul, hogy nincs befolyásunk az alvási körülményeinkre, legfőképpen akkor, ha nem otthon alszunk, hanem máshol, és azokon a helyeken nem mi határozzuk meg a feltételeket. A téma kapcsán G. Németh György, a Magyar Alvás Szövetség elnöke is elmondott néhány dolgot. Soron kívül Jön az óraátállítás, így változik a menetrend Budapesten

Kiemelte, mennyire fontos, hogy a szállodák korszerű és alváshigiéniai szempontból is kiemelkedő feltételeket biztosítsanak vendégeik számára. E cél érdekében alakították ki a „Sleepfriendly Hotel” minősítést, amely évente a legjobb alvásbarát szálláshelyeket díjazza, szigorú követelményrendszer alapján. Céljuk azoknak a magas színvonalú szálláshelyeknek az értékelése és közzététele, amelyek megfelelnek az alvás minősített kritériumainak (pl. matrac keménysége, hálószoba hőmérséklete és szellőzése, hang és fényviszonyok).

A matracokat sem cseréljük elég gyakran

Persze kortól, testtömegtől és még száz másik körülménytől is függ az, ki hogy alszik jól. G. Németh György szerint ezekre a különbségekre a szállásadóknak fel kell készülniük. „Sokféle ember van, sokféle felépítésű, nagyon nem mindegy, hogy valaki 20 éves vagy 60 éves, nagyon nem mindegy, hogy valaki fizikai munkát végez, szellemi munkát és a számítógép előtt ül, nagyon nem mindegy, hogy egészséges-e vagy nem. A nemzetközi szálloda marketingben az Egyesült Államokban, de más Európában is az utóbbi évtizedekben már nagyon odafigyelnek erre” – hangsúlyozza.

Majd azzal folytatta: „Külön policy-je van, egyre hangsúlyosabban kommunikálják ezeket a szempontokat. A sokféle vendéghez leghatékonyabban úgy lehet alkalmazkodni, hogy sokkal gyakrabban cserélik az eszközöket, elsősorban a matracokat, ez lehet akár három-négy év is. Itt fontos megjegyezni, hogy az otthoni matracainkat 8-10 évente cserélni kellene, hazánk ebben jókora elmaradásban van: mi magyarok átlagosan 15 évig gyűrünk egy matracot, tehát majdnem kétszer annyi ideig, mint az ajánlatos lenne”.

Ám a hírek szerint a kutyával való együtt alvás sem veszélytelen. Egy állatorvos segített tisztázni a témával kapcsolatos tényeket és megfontolásokat, s mint fogalmazott: ennek a szokásnak megvannak az előnyei és hátrányai is. Az állatok közelsége például javíthatja a mentális egészséget, a depresszióval vagy szorongással küzdők számára pedig megnyugtató lehet egy szőrös társ közelsége az éjszaka folyamán. Ugyanakkor fontos figyelembe venni az esetleges hátrányokat is, erről ebben a korábbi cikkünkben írtunk bővebben.

Komoly veszély: az emberi elme másképp működik, ha éjszaka ébren van

Mindez abban is megmutatkozik, hogy a statisztikák szerint sokkal magasabb az öngyilkosságok száma az éjszaka folyamán.