Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Ez történik a testünkben, ha kihagyunk egy éjszakai alvást

Egy friss kutatásban azt a megállapítást tették, hogy már egyetlen alvás nélkül töltött éjszaka is súlyos gondot okozhat.

Ez történik a testünkben, ha kihagyunk egy éjszakai alvástFotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Egy új tanulmány szerint akár egyetlen alvásmegvonással töltött éjszaka is jelentős felfordulást okozhat az immunrendszerben, ami hozzájárulhat az elhízás, a cukorbetegség és a szívbetegség kialakulásához. A beszámolóban kifejtik: a kuvaiti Dasman Diabetes Institute szakemberei azt mondták, bár számos bizonyíték van arra, hogy az alváshiány milyen egészségügyi problémákat okoz, a konkrét mechanizmusokról még mindig keveset tudni. Ezáltal a céljuk az volt, hogy megértsék az alváshiány hatását a keringő immunsejtekre – a monicitákra – és arra, hogy ez miként függ össze a gyulladással.

A monociták nagy méretű leukociták, vagyis fehérvérsejtek, amelyek kulcsszerepet játszanak a veleszületett immunvédelemben. Ez biztosítja a szervezet első védelmi vonalát a behatoló kórokozókkal szemben, és a monociták alapvetően három csoportra oszthatók: klasszikus, nem klasszikus, valamint átmeneti. A nem klasszikus monociták az érrendszerben és az ereken kívüli szövetekben találhatók meg, és gyulladásos jeleket használnak a szervezet immunválaszának szabályozására – magyarázzák. A kutatók tanulmánya a Journal of Immunology szaklapban jelent meg.

Abból kiderül, hogy a kutatásba 276 egészséges felnőttet vontak be változó testtömegindexük (BMI) alapján, akik közül 237-en fejezték be a vizsgálatot. A szakértők elemezték az alanyok alvási szokásait, és figyelték a vérüket a különböző monocita-alcsoportok szintjére, valamint a gyulladásos markerekre kiterjedő vizsgálatban. A tanulmány végül arra jutott, hogy az elhízott résztvevők alvásminősége szignifikánsan rosszabb volt, mint a soványabb társaiknál, valamint magasabb volt a krónikus gyulladás is a szervezetükben.

Emellett több nem klasszikus monocitával is rendelkeztek, ami alacsonyabb alvásminőséggel és megnövekedett gyulladásos markerekkel korrelált – teszik hozzá. A súly fontosságáról megbizonyosodva egy második vizsgálatot is elvégeztek, amely során 5 sovány, egészséges felnőtt adott vérmintát egy 24 órás alvásmegvonásos időszak után.

Néhány nappal később, amikor már kipihentek voltak, ismét vettek tőlük vért. Az eredmények pedig azt mutatták, hogy már egyetlen alvásmegvonással töltött nap is megnöveli a monociták mennyiségét a vérben, ami gyulladást válthat ki. A vékony résztvevők értékei megközelítették az elhízott, rosszul alvó önkéntesek értékeit – írta meg a 24.hu a Science Alert cikkére hivatkozva.


Ebben a cikkben arra is kitértünk, hogy olasz kutatók négy éven át vizsgálták az általuk csak „reggeli álomfelidézésnek” nevezett jelenséget. Vizsgálataik középpontjában konkrétan az állt, hogy a különböző tulajdonságok, valamint viselkedésformák miként befolyásolhatják azt, hogy ébredést követően emlékszünk az álmainkra, vagy épp nem tudjuk felidézni azokat. Bár apróságnak tűnhet, a kutatók szerint ez a képesség, és ennek megértése jelentős hatással lehet az álmok egészének vizsgálatára.