20 perc után sem megy az elalvás? Próbálja ki ezt
Egy szakértő árulta el, mit tudunk tenni, ha még 20 perc után sem sikerül elaludni.
Nincs is annál rosszabb helyzet, mint ha tudjuk, hogy már rég aludnunk kellene, mert másnap hosszú nap vár ránk, sok teendőt kell kipipálni, ráadásul a munkában is teljesíteni kell, mégsem jön álom a szemünkre. Így hát újra és újra rápillantunk az órára, azon agyalva, vajon mennyi alvást sikerül összehozni az éjszaka, majd tovább bámuljuk a mennyezetet tehetetlenül.
Egy szakértő azonban elárulta, mit tehetünk ilyen helyzetben. Mint fogalmazott: ha folyamatosan azon kattogunk, hogy nem tudunk aludni, csak még inkább szorongani fogunk, ezáltal pedig még nehezebb lesz az alvás. Ha tehát azt látjuk, hogy 20 perc után sem sikerült álomba merülni, inkább keljünk ki az ágyból és hagyjuk el a hálószobát.
Ha nem így teszünk, az agyunk az alvás helyett az ébrenléthez társítja az ágyat, vagyis még nehezebben alszunk majd el. Míg ha ilyen helyzetben felkelünk és belefogunk valami nem túl megerőltető tevékenységbe (akár az is segíthet, ha sétálunk egyet a lakásban, vagy gyenge fény mellett olvasunk egy keveset), sokat könnyíthetünk a helyzetünkön – írja a Bors a Mirror cikke alapján.
Fontos, hogy csak azután térjünk vissza a hálószobába, ha már elálmosodtunk, így jóval nagyobb esélyünk lesz hamar nyugovóra térni. Az alvásszakértő megjegyezte: a nem megfelelő alvás előtti rutin (például a sok mobilozás az ágyban) is tovább ronthat a dolgon, így törekedjünk rá, hogy a lefekvés előtt már csak olyanokkal foglalatoskodjunk, mint például a fogmosás vagy egy kellemes fürdő.
Emellett adódhat a kérdés, igyunk vagy ne igyunk vizet alvás előtt? Vajon jó ötlet? Valóban segíti a pihentető alvást, vagy csak ront rajta? Van pár dolog, amiről érdemes szót ejteni a téma kapcsán. Abból a szempontból hasznos lehet, hogy így jobb hangulatban, frissebben indíthatjuk a reggelt, ugyanakkor hátránya is lehet annak, ha a lefekvést megelőzően sok vizet iszunk.