Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Miről álmodnak a kutyák? Valóban vannak rémálmaik?

Az eb kora és mérete is szerepet játszik abban, milyen gyakran álmodik.

...svg content...Fotó: Unsplash
Tudomány
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő
TÉMÁK

A kutyák álmairól több mint húsz éve született az első tanulmány az Egyesült Államokban, az MIT-n. A kutatók patkányok alvási ciklusát tanulmányozva megállapították, hogy a rágcsálók valós eseményeket idéztek fel, és összetett álmokat éltek át, ebből arra következtettek, hogy a kutyák valószínűleg hasonló módon álmodnak. Egy amerikai állatorvos, José Arce hozzátette: a négylábúak minden bizonnyal gazdáikról álmodnak, és arról, hogy más kutyákkal, illetve olyan emberekkel érintkeznek, akiket szeretnek.

Elmondása szerint az állat kora és mérete is szerepet játszik abban, milyen gyakran álmodik. „Az Amerikai Kennel Klub szerint a kisebb testű kutyáknál nagyobb valószínűséggel nő az álmok gyakorisága, mint a nagyobb kölyköknél, ugyanakkor rövidebb ideig tart, míg a nagyobb kutyák kevesebbet, de hosszabb ideig álmodnak” – jegyezte meg. Ugyanakkor tény: az emberekhez hasonlóan az ebek is képesek rémálmokkal szembesülni. A szakértők viszont arra hívják fel a figyelmet, hogy ne ébresszük fel a kutyát, még akkor sem, ha morog vagy nyüszít álmában. Soron kívül Sejtelmes képpel üzent Magyar Péter volt barátnője

A Journal of Veterinary Behavior szerint a kutyaharapások körülbelül 6%-a akkor történik, miközben a kutya alszik. „Ha egy kutya morog, akkor nem zavarnám. Nagyon óvatosnak kell lennünk az állkapcsuk körül, mert néha megharapnak, nem szándékosan, de nem tudják kontrollálni magukat” – magyarázta. Bár még keveset tudunk arról, hogy mi történik, amikor az állatok alszanak, Arce úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia szerepet játszhat a jövőbeli kutatásokban, és segíthet a kutatóknak „több választ találni” – írja az Index a New York Post cikke alapján.

Egy korábbi kutatás pedig arra a megállapításra jutott, miszerint a stresszt is képesek kiszagolni a kutyák, érzelmekkel reagálnak rá négylábú társaink. Mint kiderült, a stresszt a verejtéken keresztül érzékelik, melyben ilyenkor magasabb a kortizol szintje. „A kutyák már évezredekkel ezelőtt megtanultak velünk élni, és evolúciójuk nagy része mellettünk zajlott. Az emberek és a kutyák egyaránt társas állatok, és érzelmi kapocs van közöttünk” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, kiemelve: a stresszérzékelés különböző fenyegetésekre is képes figyelmeztetni a kutyákat.

Vinícius Junior mesterhármassal üzent az Aranylabda elvesztésére, a Real két sztárja is megsérült

A Real Madrid meggyőző fölényt mutatva nyert az Osasuna ellen a Santiago Bernabeu stadionban szombat délután a LaLigában.