Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Mindig emlékszik arra, mit álmodott? A kutatók szerint ez lehet az oka

Kiderült, hogy az álmok reggeli felidézésének képessége számos tényező függvénye.

Mindig emlékszik arra, mit álmodott? A kutatók szerint ez lehet az okaFotó: Unsplash
Egészség/Életmód
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

Olasz kutatók négy éven át vizsgálták az általuk csak „reggeli álomfelidézésnek” nevezett jelenséget, eredményeiket pedig a Communications Psychology tudományos folyóiratban publikálták. Vizsgálataik középpontjában konkrétan az állt, hogy a különböző tulajdonságok, valamint viselkedésformák miként befolyásolhatják azt, hogy ébredést követően emlékszünk az álmainkra, vagy épp nem tudjuk felidézni azokat. Bár apróságnak tűnhet, a kutatók szerint ez a képesség, és ennek megértése jelentős hatással lehet az álmok egészének vizsgálatára.

Emellett úgy néz ki, az, hogy mennyire emlékszünk reggel az álmainkra, nem csupán a véletlen műve – írja a HVG a Gizmodo összegzése alapján. Mint kifejtik, ebben az is szerepet játszik, hogy a személyes attitűdök, a kognitív tulajdonságok, és az alvás dinamikája milyen hatással van egymásra. Giulio Bernardi pszichológus, a tanulmány vezető szerzője pedig azt mondta: a most tett felismerések nem pusztán az álmodás képességének meghúzódó mechanizmusok megértését segítik, hanem azt is, hogy az álmok milyen szerepet töltenek be a mentális egészség és az emberi tudatosság terén.

Bernardi kutatótársaival több mint 200, 18 és 70 év közötti résztvevőt vizsgált. Arra kérték az alanyokat, hogy egy 15 napos időszak alatt jegyezzék fel az álmaikat, és viseljenek alvásmonitorozó órát. A vizsgálati időszak előtt és után ki kellett tölteniük több tesztet és kérdőívet személyes témákról, például arról, hogy mennyire érdeklődnek az álmok iránt. A kutatók az álmok felidézésének képességei terén széles spektrumot véltek felfedezni, több potenciális befolyásoló tényezővel – részletezik. Az egyik példa:

Azok, akik saját bevallásuk szerint „pozitívan” állnak az álmukhoz, és gyakran álmodoznak, azok hajlamosabbak is arra, hogy fel tudják idézni az álmaikat. Sőt, még az is szembetűnő volt, hogy az évszakok is hatással tudnak lenni erre a képességre: tavasszal például sokkal többen tudták felidézni azokat, mint télen. A beszámoló alapján azok is nagyobb valószínűséggel emlékeztek az álmaikra, akik nem aludtak olyan mélyen (ez főleg a fiatalokra jellemző), az idősek azonban gyakran ébredtek úgy, hogy érezték, álmodtak, de nem tudták felidézni azt.


Arra is kitértünk, melyek a leghatékonyabb módszerek a gyorsabb elalváshoz. 12+1 módszert gyűjtöttünk össze, amelyek segíthetnek abban, hogy gyorsabban álomba merüljünk, és végre kipihenten ébredjünk. Ezek közül az egyik, hogy frissítsük fel az arcunkat hideg vízzel. A hideg víz csökkenti a szívritmust és a vérnyomást, így segít a szervezetnek megnyugodni és elaludni. Míg a második tipp a háton alvóknak szól: ők helyezzenek egy párnát a térdük alá, mert ez leveszi a terhelést a gerincükről. A további tippekről itt olvashat.