Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Megszorongatja az állam a nagy élelmiszerláncokat

Az ötlet valóban hiánypótló, a magyar élelmiszerláncok azonban egyáltalán nem örülnek.

...svg content...Zöldségeket válogat egy vásárló a hazai elõállítású termékek népszerûsítését célzó Válaszd a hazait! kampányról tartott sajtótájékoztató helyszínén, a fõvárosi Corvin Plaza bevásárlóközpontban található CBA Príma üzletben 2020. szeptember 3-án. MTI/Máthé Zoltán
Belföld

Szabó Kata

Szerkesztő

Az élelmiszerláncok hatósági felügyeletét, valamint a kiskereskedelmi adót is érintette az Országgyűlés által ma elfogadott jogszabálymódosítás – írja a hvg.hu. A kormány megindokolta a változtatást, a nagy üzletláncok viszont tiltakoznak a módosítás ellen.

A 138 igen mellett mindössze egyetlen nem szavazatot kapott az a javaslatcsomag, ami a kormány szerint többek között az élelmiszerpazarlást is hivatott csökkenteni. Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes és Nagy István agrárminiszter ugyanis előírná a nagy üzletláncoknak, hogy a szavatossági idejük végéhez közeledő élelmiszereket ajánlják fel egy állami tulajdonú, nonprofit társaságnak, az Élelmiszermentő Központnak. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

Utóbbi javaslat nem vonatkozik azon termékekre, melyek 48 órával rövidebb lejárati idővel rendelkeznek – ilyen a pékáru is. Azonban az áruházaknak kötelező jelleggel ki kell nevezniük egy élelmiszermentési-felelőst, akinek a keletkező élelmiszerhulladék mértékét felügyelni, valamint lehetőség szerint 2 százalék alattira csökkentenie kell. Amennyiben ez nem történik meg, büntetésre számíthat az adott áruház.

Ennél is kevésbé népszerű pontja ugyanakkor a gyorsított eljárásban az Országgyűlés elé terjesztett csomagnak a kiskereskedelmi adó 0,2 százalékos növelése, ami így 2,5-ről 2,7 százalékra emelkedik. A javaslatcsomag a 100 milliárd forintnál nagyobb árbevételű láncokra vonatkozik, a hazai tulajdonúak zöme így kimarad a szigorításból. A kormány legfőbb érve, hogy csak a közbelépésükkel csökkenthető Magyarországon az élelmiszerpazarlás, ami a NÉBIH szerint hazánkban évi 1,8 millió tonnára tehető.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.