Algoritmusokkal jósolhatják meg a politikai zavargásokat és lázadásokat
Az új technológia annyira hatásosnak tűnik, hogy a Pentagonon kívül már a CIA és az amerikai külügyminisztérium is használja.
Tudósok úgy gondolják, hogy a politikai eseményeket még azelőtt meg lehet jósolni, hogy bekövetkeznének – éppen úgy, mint ahogyan azt az időjárás kapcsán tesszük már évtizedek óta.
„Már rendelkezésünkre állnak olyan lehetőségek, hogy teljesen másként álljunk hozzá a helyzethez, hiszen valós időben nyomon tudjuk követni az események alakulását, így előrejelezhetőek a konfliktusok” – mondta Clayton Besaw, a Közep-Floridai Egyetem kutatója a The Washington Postnak.
Ez a fajta előrejelző modellezés már egy ideje létezik, eddig azonban leginkább olyan országokra összpontosított, ahol a politikai zavargások sokkal gyakoribbak. Most azt remélik, hogy más nemzetekre is át lehet irányítani, ezáltal segíthet megelőzni a zavargásokat.
Az Armed Conflict Location & Event Data Project (ACLED) nevű nonprofit szervezet – amely a lap szerint szintén hasonló típusú munkával foglalkozik – 2020 októberében arra figyelmeztetett, hogy fennáll a Capitolium elleni támadás potenciális kockázata, ami végül 2021 januárjában be is következett.
A Pentagon, a CIA és a Külügyminisztérium már elkezdte használni a mesterséges intelligenciát a tengerentúli zavargások nyomon követésére, de a Belbiztonsági Minisztérium és az FBI egyelőre még nem szállt be a projektbe.
Mindeközben az új technológia támogatói azzal érveltek, hogy a szervezeteknek újra kellene gondolniuk az ügyet, mivel érdemesnek tartják a programot arra, hogy beemeljék a protokollba.