Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Algából készít fenntartható üzemanyagot Európa első karbonnegatív biofinomítója

A projekt célja, hogy megszüntesse az energiaszektor fosszilis és nem megújuló erőforrásoktól való függését.

...svg content...Fotó: JaneVershinin / Twenty20
Greenbox

Czinder Tímea

Szerkesztő

Forradalmi lépést tett Törökország egy zöldebb jövő felé, Isztambulban ugyanis megépült Európa első karbonnegatív biofinomítója, ami szerves anyagokból állít elő energiát és hasznos termékeket hat különböző ágazat számára – számolt be az EuroNews.

Berat Zeki Haznedaroglu, a Bogacizi Egyetem adjunktusa elmondta, a létesítmény egy olyan tervezet része, amely a fejlődés előmozdítását a biogazdaság erősítésével igyekszik elérni. A finomító tervezésekor szem előtt tartották, hogy a mikro- és makroalgák feldolgozása teljesen fenntartható módon valósuljon meg, hulladéktermelés nélkül. Soron kívül Nem üzemel a Déli pályaudvar, hatalmas a kavarodás

Az „Integrált Biofinomító Koncepció a Biogazdaság Vezérelte Fejlesztéshez” elnevezésű projekt célja, hogy üzemanyaggal lássa el az energiaszektort, megszüntetve ezzel a fosszilis és nem megújuló erőforrásoktól való függést. A reaktorokban termesztett algákból étrend-kiegészítők, gyógyszeralapanyagok és szerves trágyák előállítását is tervezik.

A 6 millió eurós költségvetésű projekt 85 százalékát az Európai Unió, 15 százalékét pedig a török Ipari és Technológiai Minisztérium finanszírozta. A létesítmény a Fekete-tenger mellett fekvő Bogazici Egyetem kampuszán belül található, ahol az összes algatermelés zajlik. A 2 500 négyzetméteres üzem évente körülbelül 1 200 tonna algát lesz képes feldolgozni.

A biofinomító jelenleg repülőgépekhez állít elő prototípus léptékű bioüzemanyagot, amely 1-10 százalékban keverhető a szabványos sugárhajtómű-üzemanyaggal. A tervek szerint a hajtóanyag a Turkis Airlines belföldi járatainál is alkalmazásra kerül 2022 végéig, ezzel csökkentve a szén-dioxid és más üvegházhatású gázok kibocsátását.