Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Olvadnak az alaszkai gleccserek, és ez csak az egyik rossz hír

Az éghajlatváltozás következményeképp olvadni kezdtek az alaszkai gleccserek, a folyamat pedig metántermelő baktériumokkal teli új tavakat hoz létre.

...svg content...Fotó: Unsplash/Kayti Coonjohn
Greenbox

Szabó Kata

Szerkesztő

Az olvadó gleccserek új tavakat hoznak létre Alaszkában, azonban az amerikai állam más gyönyörű tájaival ellentétben vélhetően nem özönlenek majd a turisták a megtekintésük okán, számolt be róla a The Weather Network.

Az olvadó tavak akkor keletkeznek, amikor a tartósan fagyott talaj az emelkedő hőmérséklet miatt felolvad, fellazul és süllyedni kezd. Az újonnan keletkezett mélyedés végül vízzel telik meg, és egy metántermelő baktériumoktól hemzsegő tó jön létre. Soron kívül Változékony idő vár ránk pénteken, havas esőre is van kilátás

A metán erős üvegházhatású gáz, így a tavak tovább táplálják az őket létrehozó éghajlati válságot, vagyis egy ördögi kör jön létre. A NASA már korábban is észlelte, hogy ez a folyamat bekövetkezhet, ezért a hivatal kidolgozott egy projektet, amely igyekszik megoldást találni a problémára.

A projekt első körben az olvadó tavak kialakulását vizsgálja, hogy világossá váljon, milyen hatással lehetnek a tágabb környezetre. Az egyik újonnan kialakult tó, a Big Trail Lake kapcsán Katey Walter Anthony ökológus egy hasonlattal állt elő, és elmondta, a most lejátszódó folyamat olyan, mintha kinyitnánk a fagyasztó ajtaját, és utasítást adnánk a mikrobáknak, hogy az abban található élelmeket lebontsák – a gond az, hogy utóbbi folyamat során akarva akaratlanul metán keletkezik.

A jelenség nem csak Alaszkában okoz gondot, ugyanis a permafroszt világszerte rendkívüli ütemben olvad, ám a Big Trail Lake-ben a baktériumok olyan sok gázt termelnek, hogy időnként már a felszínre emelkedő buborékok is megfigyelhetők.

Ahogy a permafroszt felolvad, és a baktériumok újjáélednek, üvegházhatású gázokat bocsátanak ki, amelyek a légkörbe jutnak, és ott hőt kötnek meg, hozzájárulva más éghajlati változásokhoz. Hogy ez valójában mekkora gondot is okoz, annak személtetésére jó példa, hogy a metán több mint huszonötször hatékonyabb a hő megkötésében, mint a szén-dioxid.

Szijjártó Péter is nagyon aggódik: azonnal békét kell kötni

Szijjártó Péter magyar külügyminiszter szerint annyira súlyos már a helyzet Ukrajnában, hogy azonnal békét kell kötni.