Nagyobb eséllyel halnak bele az alacsony ösztrogénszintű nők a koronavírus-fertőzésbe
Egy új tanulmány során összefüggést találtak az idősebb nők ösztrogénhormon-szintjének emelkedése és a covid okozta elhalálozás között.
A koronavírus-járvány 2020-as kitörése után egy metaanalízissel kimutatták, hogy a férfiak közel háromszor nagyobb valószínűséggel szorultak intenzív ellátásra, és az esetükben a halálozás kockázata is jelentősebbnek bizonyult.
Azóta számos tanulmány próbált választ adni a kérdésre, vajon miért érinti érzékenyebben a covid-fertőzés a férfiakat, egyes kutatók azt feltételezték, hogy a tesztoszteron kulcsszerepet játszhat a folyamatokban – úgy tűnik, ennek éppen ellenkezője az igaz.
A BMJ Open folyóiratban megjelent kutatásban a svédországi közegészségügyi nyilvántartások retrospektív adatait vizsgálták. Tudósok az 50 év feletti, igazoltan covid-betegségben szenvedő nőkre összpontosítva három csoportot hoztak létre: ösztrogénblokkoló gyógyszereket szedő nők, hormonpótló terápiát (HRT) kapó nők és egy kontrollcsoport, ami olyan nőkből állt, akik semmilyen szisztémás ösztrogénszintet fokozó vagy csökkentő kezelésben sem részesültek.
Az eredmények alapján a csökkentett ösztrogénszintű csoportba tartozó nők kétszer nagyobb valószínűséggel haltak bele a koronavírus-fertőzés szövődményeibe, mint azok, akik HRT-t kaptak. A covid okozta halálozás abszolút kockázata az emelt ösztrogénszinttel rendelkező nőknél 2,1 százalék volt, míg az ösztrogénblokkoló csoportban 10,1 százalék, a kontrollcsoport esetében pedig 4,6 százalékos abszolút rizikót mértek.
Habár az eredmények lesújtóak, a London School of Hygiene and Tropical Medicine szakembere, Stephen Evans szerint nem lehet egyértelműen kijelenteni, hogy az idősebb nők számára előnyösebb lehet az ösztrogénpótlás, ugyanis rengeteg torzítást és zavaró tényezőt tartalmazott a kutatás.
„Nem szabad elfelejteni, hogy a megfigyeléses tanulmányoknak hosszú története van, különösen a hormonterápiával kapcsolatban, amelyek drámai állításokat tesznek az előnyökről, amelyeket randomizált vizsgálatok nem erősítettek meg. Valószínű, hogy ez a tanulmány is egy ilyen vonalat követ – legalábbis nagy óvatosságra int, ha azt gondoljuk, hogy a menopauzális hormonterápia jelentős, vagy akár bármilyen előnyökkel jár a covid kezelésében” – magyarázta a kutató.