Alacsony intelligenciaszinthez vezet a gyermekkori ólomkitettség
Az autók kipufogógázaiból származó ólomnak való kitettség mentális szinten bizonyítottan negatívan befolyásolta az Egyesült Államok lakosságának több mint felét.
A Duke Egyetem kutatói azt tűzték ki célul legújabb tanulmányuk elkészítése során, hogy számszerűsítsék az ólom IQ-szintre gyakorolt hatását a teljes népesség szempontjából.
A kutatás alkalmával rengeteg amerikai demográfiai adatot, köztük az ólmozott benzin használatát és a gyermekkori ólomkoncentráció szintjét is felhasználva bebizonyították, hogy a 20. században a nehézfémnek való kitettség összesen 824 millió ponttal csökkentette az ország IQ-értékét.
Tudósok becslése szerint mindez azt jelenti, hogy minden egyes amerikai állampolgár intelligenciahányadosát körülbelül három ponttal gyengítette az ólommérgezés, ami egészen lesújtó eredményként értékelhető.
Ezenfelül rengeteg összefüggést találtak az intelligenciakvóciens és az általános egészségi állapot, valamint a különböző gazdasági helyzet és társadalomban betöltött pozíció között is, ami arra enged következtetni, hogy az ólomkitettség nem egyenletesen oszlik el a közösség tagjai esetében.
Bár a közegészségügyi szabályok szigorítása, például az ólmozott benzin betiltása jelentősen csökkentette a gyermekek vérében található nehézfémek koncentrációját, a hosszú távú hatások továbbra is aggodalomra adnak okot.
Kutatók például kapcsolatba hozták a gyermekkori magas ólomkoncentrációt a 45 éves korban kezdődő kognitív hanyatlással, ami idő előtti demenciához és Alzheimer-kórhoz vezethet, ezért további vizsgálatokat kezdeményeznek, melynek célja, hogy megállapítsák, miként lehetne enyhíteni ezeken a súlyos egészségügyi károkat előidéző folyamatokon.