Akkor sem térhetünk vissza a normális kerékvágásba, ha beoltották a teljes lakosságot
Az egyik neves kanadai epidemiológus szakérő szerint idén, sőt akár még évekig is érvényben maradhatnak a járványügyi óvintézkedések.
Miután a kanadai állampolgárok nagy része már megkapta a koronavírus elleni védőoltások mindkét dózisát, az országban továbbra sem enyhítettek a lezárásokon, valamint ugyanúgy kell maszkot viselni és be kell tartani a közösségi védőtávolságot.
Amíg az Egyesült Államok Járványügyi és Járványmegelőzési Központja (CDC) hivatalos útmutatót adott ki arról, mit tehetnek meg, és mit nem a vakcinában részesült személyek, addig Kanadában még messze van a szabadság.
Az észak-amerikai ország vezető infektológusa, dr. Howard Njooa The Star magazinnak adott interjújában elmondta, egyetlen vakcina sem bizonyult száz százalékban hatásosnak, ezért az emberek bizonyos aránya esetében nem alakulhat ki immunitás, mint ahogyan az is kérdéses, pontosan meddig tarthat ki a védettség.
Njoo hozzátette, a koronavírus-mutációk hozzájárulhatnak ahhoz, hogy a jelenleg forgalomban lévő oltóanyagok elveszítsék magas hatékonysági mutatóikat, így jelentősen súlyosbodhat a járványhelyzet.
Mindezek apropóján a szakember úgy gondolja, az óvintézkedéseket egészen addig érvényben kell hagyni, amíg nem látszik szignifikáns javulás a kórházi ellátásra szoruló covid-páciensek esetében, ezért azt javasolja, a kormányok vakcináció után se lazítsanak, hanem zárkózzanak be, a lakosok pedig kövessék továbbra is a szabályokat.