Akár kilenc hónapig is érezhetnek tüneteket a koronavírus-fertőzöttek
A JAMA Network Open nevű szaklapban publikált tanulmány szerint a koronavírus-fertőzöttek 30 százaléka még kilenc hónappal az eredeti fertőzést követően is tapasztalt tüneteket
A kutatók 177 korábbi fertőzöttet vontak be a tanulmányba, amely az eddigi leghosszabban figyelte meg a betegeket. Ezek alapján a tudósok aggasztó jeleket fedeztek fel: a fertőzöttek 30 százaléka érzékelt tünetet magán kilenc hónappal a fertőzést követően.
A 177 beteg 84.7 százaléka alapvetően enyhe lefolyású vírusfertőzésben szenvedett, ezért nem kellett őket kórházba szállítani, míg a 6.2 százalékuk tünetmentes volt. A bevont betegek közül 23-an küzdöttek magas vérnyomással, mint alapbetegséggel.
A kórházba nem kerülő betegek közül 49-cen, vagyis a betegeket 32.7 százaléka tapasztalt legalább egy tünetet kilenc hónappal a fertőzést követően, míg ez a szám a súlyos lefolyású betegeknél 31.3 százalék volt – bár fontos megjegyezni, hogy a tanulmányba kevés ilyen beteget vontak be.
A kórházba nem kerülő betegek 36 százaléka ezen felül legalább 2-3 hétig tapasztalt folyamatosan visszatérő tüneteket. A leggyakoribb visszatérő tünetek a krónikus fáradtság és a szaglás-ízlelése elvesztése voltak, ezt 24-24 betegnél (13.6%) mutatták ki.
A betegek 13 százaléka tapasztalt szárazköhögést, nehézlégzést vagy izomfájdalmakat tartósabban, míg a 2.3 százalékukkal „ködös agyat”, vagyis koncentrációs nehézségeket. A kórházba kerülteknél ez az arány jóval magasabb, 80 százalékuk állította, hogy visszatérően voltak lázasak és küszködtek szárazköhögéssel.
A tanulmányba bevontak 30 százaléka ráadásul arra panaszkodott, hogy romlott az életminőségük, miután megbetegedtek, míg a válaszadók 8 százaléka úgy fogalmazott, hogy legalább egy szokásos tevékenységük elvégzése problémássá vált.
A kutatók a következtetés levonása során úgy fogalmaztak, hogy bár tény, hogy alacsony mintán végezték el a kísérletet, ha a számokat a több tízmilliós nagyságrendű fertőzött emberekre levetítjük, annak súlyos gazdasági és egészségügyi következményei lehetnek a jövőben.