Agyi implantátum segíthet az epilepsziásokon, ígéretes eredményeket értek el
Csaknem 80 százalékkal csökkentheti a betegség tüneteit, azoknál is, akik eddig nem reagáltak a kezelésekre.
Oran Knowlsonnál hároméves korában diagnosztizálták a Lenox-Gastatut szindrómát, azóta napi szinten szenved az epilepsziás rohamoktól. A fiú állapota fokozatosan romlott, előfordult olyan eset is, amikor napjában százszor tört rá a szörnyű tünet.
Egészen 2023-ig semmilyen kezelésre nem reagált, végül aztán egy új módszert alkalmaztak nála, és agyi implantátum segítségével igyekeztek gátat szabni a rohamoknak – számolt be róla a Cybernews.
Az epilepsziás rohamokat az agy rendellenes elektromos aktivitása váltja ki. Az Amber Therapeutics implantátuma azonban sikeresen blokkolja ezeket a jeleket, legalábbis a jelentős többségét, hiszen a rohamok száma 80 százalékkal csökkent.
A műtét során két elektródát helyeztek el a fiú agyában, egészen a talamuszig. Az orvoscsoport eltávolított egy csontdarabot, a helyére pedig egy 3,5 centiméteres, négyzet alakú, 0,6 centiméter vastagságú eszközt rögzített.
Az úgynevezett mély agyi stimulációt már korábban is alkalmazták epilepszia kezelésére, de eddig az eszközt a betegek mellkasába helyezték, és néhány évente cserélni is kellett azokat. Most viszont már jóval tartósabb megoldást találtak, ami ráadásul könnyedén tölthető is, mindössze egy fejhallgató kell hozzá.
Az implantátumokat már több páciensnél is alkalmazták, ám egyelőre csak a legsúlyosabb esetekben és kísérleti jelleggel. Oran esete azonban rendkívül ígéretes, szülei elmondták, hogy már sokkal éberebb és napközben nincsenek rohamai, valamint az éjszakaiak is rövidebbek és kevésbé súlyosak.