A 2023-as tempóval haladva átlagosan 280 évet venne igénybe a víziközmű-hálózat felújítása.
Óránként 10–11 csőtörés történik Magyarországon, 2023-ban összesen 93 969 ilyen esetet jegyeztek fel – erre derült fény a Víz Koalíció legfrissebb, a víziközmű cégektől beszerzett adatok alapján készített tanulmányából, amit a HVG szemlézett. Ez persze nem egyenlő azzal, hogy a csőtörések egyenletesen oszlanának el az ország területén. Ez az adat például nem mutatja meg, hogy földrajzilag milyen különbségek vannak az egyes szolgáltatók területei között. Mindezt Balla Imre, a Víz Koalíció érdi tagja fűzte hozzá a lapnak nyilatkozva, de egyebekről is szót ejtett. Mint mondta, többet árul el az úgynevezett fajlagos hibák értéke, azaz hány csőtörés jut egy kilométernyi vezetékre.
Ez 2023-ban átlagosan 0,99 volt, ami elmúlt évekhez képest némi javuló tendenciát jelez, de még így is meglehetősen magas. Jelentős különbségek vannak az egyes víziközművek statisztikái között, például a Fejérvíz Zrt. által ellátott területeken mindössze 0,10 volt a fajlagos hibák értéke, miközben akadnak olyan szolgáltatók is, ahol közel 2 csőtörés jutott egy kilométernyi vízvezetékre, ilyen volt például a Veszprém megyei Bakonykarszt Zrt. (1,97) vagy a Tiszamenti Regionális Vízművek (TRV) Zrt. (1,90). Balla Imre szerint ez csak egy pillanatkép, de a tanulmány arra például nem tért ki, hogy milyen volt az eltört csövek átmérője vagy anyaga.
„Csőtörést okozhat a vezeték elöregedése, de akár az is, hogy mozog a talaj, mert társasházat építenek a szomszédban. Ez a tanulmányból nem derül ki, de azt el lehet mondani, hogy nagyjából ennyi csőtöréssel számolhatunk, a közműcégeknek ennyit kell átlagosan helyrehozni” – magyarázta a szakértő, hozzáfűzve: a hálózat rossz állapotban van, lassan javul, „de a lassú javulás nem elég”. Az ivóvízhálózat felújításának ütemében a Víz Koalíció szerint nem történt érdemi változás: a 2023-ban felújított vezetékhosszok alapján továbbra is 280 év kellene ahhoz, hogy a teljes hazai hálózat megújuljon – írja a 24.hu a HVG-re hivatkozva.
A cikkben kiemelik, itt is nagy eltérések vannak az egyes szolgáltatók között, és érdekesség, hogy pont az a két víziközmű-társaság jelenti a két végletet, amelynél tavaly a legtöbb csőtörés történt kilométerenként: a Bakonykarsztnál újították fel arányaiban a legtöbb vezetéket, így a 2023-as ütemben haladva 47 év kellene a teljes hálózat lecseréléséhez.
NE HAGYD KI
Ezzel szemben a TRV-nél alig kerültek új vezetékek a rendszerbe, így a teljes körű felújítás ebben a tempóban 10 692 évet venne igénybe. Továbbra is komoly problémát jelent a hálózati veszteség mértéke – ahogy az előző években, úgy 2023-ban is átlagosan a vízvezetékekbe kerülő 5 liter vízből 1 el sem jut a fogyasztókig. A pontos adat 20,48%, közel egy százalékponttal magasabb, mint a 2021–22-es hálózati veszteség.
Tavaly novemberben arról érkezett hír, hogy egy hatalmas csőtörés miatt lényegében árvíz alakult ki az utcákon Zuglóban. Az akkor megjelent felvételeken jól látható, hogyan hömpölyög a víz az érintett útszakaszokon. Decemberben pedig azt is megírtuk, hogy luxusautókat öntött el a víz Miskolcon egy csőtörés miatt. Közel százmillió forintos volt a kár.