Afrika csak saját maga kerülheti el a koronavírus-horrort?
Egyre nagyobb mértéket ölt a koronavírus-járvány Afrikában, és a tudományos világ aggodalmát fejezte ki annak kapcsán, hogy a kontinens „kimaradhat” a vírus elleni vakcina disztribúciójából.
Egyre nagyobb mértéket ölt a koronavírus-járvány Afrikában, a tudományos világ pedig aggodalmát fejezte ki annak kapcsán, hogy a kontinens „kimaradhat” a vírus elleni vakcina disztribúciójából.
Számos egészségügyi szakértő fogalmazta meg félelmeit az elmúlt időkben, hogy Afrika szimplán kimaradhat a védőoltásból, ezért maguknak kell a kezükbe venniük az irányítást. Efelé már tettek egy lépést, ugyanis a kontinensen először, Dél-Afrikában megkezdték az emberi kísérleti szakaszát egy ígéretes vakcinajelöltnek.
A kontinensen még nem tragikusak a számok, viszont egy riasztóan növekvő tendenciát mutatnak: összesen eddig több mint 320 000 fertőzöttet azonosítottak, akik közül már 8600-nál is több ember vesztette életét. John Nkengasong, az afrikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ vezetője azt reméli, a kontinens tud majd javítani a helyzetén:
Xi Jinping kínai elnök már korábban hasonló problémára hívta fel a figyelmet, ám akkor azt mondta, teljes mellszélességgel kiállnak Afrika mellett, és támogatni fogják a kontinensbéli védőoltás-kísérleteket. Nkangesong inkább az önálló fellépés pártján áll, hogy Afrika maga érje el az áttörést, és ne a globális jóakarattól függjön.
Ezért is nagy mérföldkő a dél-afrikai védőoltás-teszt, amit 2000 önkéntes részvételével fognak lebonyolítani. Shabir Madhi vakcinológus professzor szerint azért is fontos, hogy elkezdjenek gyorsan fellépni a vírus ellen, mivel a nyomás folyamatosan növekszik az afrikai közegészségügyi rendszeren, ami rendkívül gyorsan túlterheltté válhat, hacsak nem készül el a védőoltás.