Mindenkit visszarendeltek dolgozni a tálibok
Afganisztán teljes mértékben az összeomlás szélére került a tálibok hatalomátvételével és a nyugatiak távozásával, csak tippelni lehet, hogy milyen sors vár az országra.
Asraf Haidari közgazdászként dolgozott az afgán pénzügyminisztériumban, amikor a kormány összeomlott a tálib előretörés hatására. Saját otthonában várt rettegve arra a hívásra, ami el is érkezett: a Talibán elrendelte, hogy térjen vissza dolgozni, amint az „őrült külföldiek” elhagyták az országot.
Haidari több ezer társához hasonlóan napi szintű félelemben él, hogy megtorlás áldozata lesz, mivel a nyugati támogatású kormánynak dolgozott. Ráadásul a közgazdásznak nagyon fontos feladata van, ő felel a központi költségvetés 34 tartományba való szétosztásában.
„Azt mondták nekem, hogy ne pánikoljak vagy rejtőzködjek, mivel a tisztviselőknek szüksége van a szakértelmemre az ország vezetésben, amint az őrült külföldiek elhagyják az országot” – idézte az NDTV Haidari nyilatkozatát.
Haidari már meg is kezdte a régi-új világhoz való alkalmazkodást, ugyanis hosszú szakállat növesztett és az öltönyét lecserélte a tradicionális afgán öltözékre. A Reuters hírügynökség még további három pénzügyminisztériumi dolgozóval beszélt, akik hasonló beszámolókat adtak.
A Talibánnak nem lesz egyszerű dolga, ami az ország gazdaságát illeti, ugyanis súlyos készpénzhiánnyal küzd az egyébként is összeomló félben lévő gazdaság, amelyet eddig mélyen sújtott a járványszerű korrupció.
A terrorszervezet pedig a szavak és a gyakorlat szintjén ellentétet mutat: előretörésük óta folyamatosan arról beszélnek, hogy engedik majd a nőket dolgozni és tanulni, valamint nem fog senkit azért bántódás érni, mert az előző rezsimnek dolgoztak.
Ezzel azonban ellentétes beszámolók láttak napvilágot, többek között nők és etnikai kisebbségek bántalmazásáról, munkából való elűzéséről, valamint különböző bosszúkról. A Talibán ugyan állítja, ki fogja vizsgálni ezeket az eseteket.
A Talibán mindenkit arra kötelez, hogy térjen vissza a munkára és már a kormány formálásán dolgoznak, amelynek érdekében korábbi ellenségeikkel, például Hamid Karzai ex-elnökkel is hajlandók lennének kiegyezni.