Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Gyakorlatilag egy éjjel alatt eltűnt Afganisztán költségvetésének 80 százaléka

Mindössze 1.6 milliárd dollárnyi készpénzből nem lehet sokáig egy országot fenntartani, a Talibánnak azonban mindössze ennyi pénz áll rendelkezésére.

...svg content...Az egyik kapu zárva tartására figyelmeztetõ táblát mutat egy amerikai katona a bebocsátásra váróknak a kabuli Hamid Karzai Nemzetközi Repülõtér elõtti ellenõrzõ pontnál 2021. augusztus 26-án. Az Egyesült Államok és szövetségesei a légi kikötõn keresztül menekítik ki a külföldi állampolgárokat és a velük együttmûködõ afgánokat, miután az iszlamista tálibok elfoglalták Afganisztán csaknem egészét. A brit kormány szerint küszöbönáll egy terrortámadás a repülõtérnél. MTI/AP/Wali Sabawoon
Külföld
Author image

Nagy Noel

Szerkesztő

Az elmúlt két évtized során Afganisztán költségvetésének 80 százalékát az Egyesült Államok és egyéb nemzetközi szervezetek finanszírozták, a Talibán hatalomátvételével azonban ez az összeg teljes mértékben megszűnt.

A múlt héten a Nemzetközi Valutaalap (IMF) jelentette be például, hogy Afganisztán nem kap többé a támogatásaikból, így azt a 370 millió dollárt sem fogják megkapni, ami még e hónap végén járt volna a számukra. Soron kívül Orbán Viktor meghívja Izrael miniszterelnökét, aki ellen elfogatóparancsot adtak ki

Az Egyesült Államok pedig szintén bejelentette, hogy nem fognak hozzáférést biztosítani a tálibok számára az afgán központi bank vagyonához, a Talibán ugyanis a szeptember 11-i terrortámadás óta már szankciólistán szerepel.

Korábbi afgán tisztviselők beszámolója szerint pedig nem kis összegről beszéltünk, ugyanis az USA 9.6 milliárd dollárnyi vagyontárgyat fagyasztott be, ami az ország központi bankjához tartozik – számolt be róla az orosz RT hírtelevízió.

Németország szintén kijelentette, hogy nem fogják a Talibán rendelkezésére bocsátani a korábban Afganisztánnak beígért 500 millió dolláros fejlesztési támogatást, miközben az Európai Unió 1.4 milliárdos támogatást függesztett fel.

Ennek a megoldásnak pedig jelenleg két vetülete van: ugyan sikerülni fog megnehezíteni a Talibán számára, hogy az országot irányítsák, azonban ez a civil lakosságon is le fog csapódni, aki nem volt olyan szerencsés, hogy el tudjon menekülni.

Ez pedig azért aggasztó, mert egyes szervezetek jelenlegi becslései szerint már 18.4 millió afgán van, akinek azonnali segítségre lenne szüksége. Ezt pedig a magáncégek sem teszik egyszerűvé: a Western Union és a MoneyGram is például bejelentette, hogy nem fognak szolgáltatást nyújtani az országban, így létfontosságú pénzeket vágtak el azon afgánoktól, akik a külföldről hazaküldött pénzeken éltek.

A Talibánnak pedig a 2020-as pénzügyi évben mindössze 1.6 milliárd dollárnyi bevétele volt, azok is elsősorban kábítószer-kereskedelemből, ópiumteresztésből, emberrablásból, zsarolásból és némi bányászatból.

A tálibok úgy próbálják ezt a bevételt bővíteni, hogy adót vetettek ki az uralmuk alá hajtott területeken: 10 százalékos adókulcsot minden terményre és 2.5 százalékos adókulcsot a vagyonra, ám ez kevés lehet az ország irányítására.