Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,88 Ft
Euró
400,91 Ft
Font
479,38 Ft
Bitcoin
64,084 $

Hihetetlenül gyors lesz a 6G, jelentősen lekörözi majd az 5G-t

Brit kutatók vizsgálata szerint a 6G-hálózat olyan gyors lehet, hogy egyetlen másodperc leforgása alatt 20, átlagos hosszúságú filmet lehet majd átküldeni a hálózaton.

...svg content...Fotó: Unsplash
Smart
Author image

Koós Alexandra

Szerkesztő

A várakozások szerint 2030-tól állhat majd működésbe az új mobiltechnológia, a 6G. Bár a fejlesztések még javában zajlanak, a University College London kutatói nemrég megmutatták, milyen változást jelenthet a technológia bevezetése az 5G-hez képest. Az IEEE Xplore-ban megjelent publikáció alapján a következő generációs vezeték nélküli hálózatok akár 938 gigabit/s sebességet is elérhetnek – ez nagyjából 9000-szer gyorsabb kommunikációt jelent, mint amire a jelenlegi 5G-hálózatok képesek – emelik ki a beszámolóban.

Gyakorlati példával élve úgy is mondhatnánk: 20 darab átlagos hosszúságú filmet lehetne átküldeni rajta egyetlen másodperc leforgása alatt – írta meg a HVG a New Scientist-re hivatkozva. Hozzáteszik: ha az 5G esetében az önműködő ipari robotok alkalmazásáról beszéltek a szakemberek, akkor a 6G esetében a robbanásszerű elterjedésükre, valamint az önvezető autók jelentős térnyerésére lehet majd számítani. Míg az egyik legnagyobb probléma, amelyet a 6G szeretne megoldani, az a torlódás, amellyel az 5G egyszerűen nem tud lépést tartani. Soron kívül Izrael kiiktatta a Hamász vezérét, de a háború nem ért véget

A technológia a szűk sávszélessége miatt nem tud egyszerre sok embert kiszolgálni – például egy sporteseményen vagy egy koncerten –, mert csak korlátozott számú kapcsolatot tud egyszerre kezelni – magyarázzák. A részleteket illetően kifejtik: a kutatók az 5 és 150 GHz közötti tartományt tesztelték. A jel és a hálózat működésének javítása érdekében a jelenleg használt szabványos digitális–analóg konvertereket használták, hogy nullákat és egyeseket tudjanak a rádióhullámokon keresztül küldeni egyik helyről a másikra.

Ezután egy másik módszer segítségével a magas frekvencián is megpróbálták ugyanezt megtenni – ott, ahol az 5G már a saját korlátaiba ütközik. A két technológia együttes használata lehetővé tette a hálózat hatékonyabb működését, miközben hagyta, hogy a következő generációs eszközök mindkét jelet befogják. A megoldásnak köszönhetően pedig a 6G-s hálózaton megosztott adatok biztonságosabban és gyorsabban mozoghattak. A kutatók megjegyezték: több jel együttes küldésével érték el a 900+ Gbps sebességet.

Ám ha egyedi jeleket küldenek, az valószínűleg a terrabites tartományba löki a kapcsolati sebességet. A technológiának köszönhetően végül az sem kizárt, hogy hologrammal lehet majd kommunikálni – jegyzik meg a cikkben. Korábban mindemellett arról is beszámoltunk, hogy a Meta okosszemüvege adatvédelmi rémálom lehet két harvardi diák szerint, akik bizonyították is állításukat, valós időben jutottak privát információkhoz. Míg ebben a cikkben arra tértünk ki, hogy október végén érkezhetnek az új AI-funkciók az iPhone 16 készülékekre.

Shane Tusup eddig hallgatott, nagyon keményen üzent Hosszú Katinkának

Shane Tusup keményen üzent Hosszú Katinkának, amire minden bizonnyal lesz válasz az olimpiai legenda részéről.

A tudósok szerint olyan napkitörések jöhetnek, amikre rég volt példa

Az egyik szakértő hangsúlyozta: a következő hónapokban tovább fokozódhat a napkitörések, geomágneses viharok előfordulása, amelyek intenzívebb sarki fényt és potenciálisan veszélyes napviharokat okozhatnak a Földön.