A világ legnagyobb tonhalpiacát is szétbombázta a koronavírus
Nagyon kevés olyan szegmens van, amire ne lenne hatással a koronavírus. A világjárvány miatt a világ legnagyobb tonhalpiacára is súlyos hatással van.
Nagyon kevés olyan szegmens van, amire ne lenne hatással a koronavírus. A világjárvány miatt a világ legnagyobb tonhalpiacára is súlyos hatással van.
Japánban még a halpiacok is küszködnek, különösen a világ legnagyobb tonhalpiaca, független attól, hogy május végén feloldották a rendkívüli állapotot. Miután azonban az olyan nagy események, mint a nagyobb partik és az esküvői rendezvények továbbra is csak korlátozott számban kerülnek megrendezésre, vagy szünetelnek, további károk érik a szegmenst. Erre tesz még rá egy lapáttal az a tény, hogy a japánok továbbra is félnek étterembe járni.
A kormány adatai szerint a tonhal ára a koronavírus okozta válsághelyzet miatt 8.4 százalékkal esett vissza az egy évvel korábbihoz képest, ami jóval meredekebb zuhanást jelent, mint a friss hal árának 1.5 százalékos éves csökkenése.
A helyi jelentések szerint egyes éttermekben az eladások 60%-kal estek vissza a tavalyi augusztusi számokhoz képest, ami jelentős differencia. Volt, aki csak tavaly nyitotta meg az éttermét, és júliusban már online árulta a fagyasztott tonhalas dobozokat, hogy ellensúlyozza a vállalkozásainak bevételkiesését.
Egyes ügyfelek ajándékként vásárolják meg ezeket a dobozokat az idős családtagok számára, addig mások a tonhal kiolvasztásának hosszadalmas folyamatával küzdenek. Hiába a gyors reakció a kereskedőktől, és a sok otthon maradt ember, ez még mindig nem ellensúlyozza a kieséseket.
Az események kiesése amiatt is fájó, mert azok jelentették az igazán nagy megrendeléseket, sokszor 30-40 kilogrammos mennyiségben vásároltak tonhalakat az esküvőkre, bankettekre, vagy temetésekre. Ezzel szemben a sushi éttermek és más vendéglátó egységek körülbelül 6-10 kilogrammot rendeltek.
A többnyire kiváló minőségű friss és fagyasztott tonhalat értékesítő Amano az elmúlt hónapban 30-40%-os visszaesést tapasztalt, mivel a tokiói Haneda repülőtér főbb szállodáinak és éttermeinek forgalma alacsony volt.
2018-ban a tonhal globális behozatala 15.7 milliárd dollárra becsülték, míg Japán volt a legnagyobb tonhalimportőr abban az évben. A világjárvány miatt a japán tonhal behozatala 18%-kal csökkent 2020 első hat hónapjában az elő évhez képest. Számolt be a részletekről a CNA.