Óriás jéghegy fenyegeti a Dél-Atlanti-óceán vadvilágát
A Rhode Island méretű A23a jéghegy mindössze 290 kilométerre található a brit fennhatóságú Dél-Georgia és Déli-Sandwich-szigetektől, ahol pingvinek és fókák ezreinek életét veszélyeztetheti.
A „jéghegyek királynőjeként” is emlegetett A23a, amely közel 2000 négyzetkilométeres felületével a Föld legnagyobb úszó jégtömbje, egyre közelebb sodródik a Dél-Atlanti-óceán egyik leggazdagabb élővilágú szigetcsoportjához. Az Amerikai Nemzeti Jégközpont január 16-i adatai szerint a gigantikus jéghegy már csak 290 kilométerre található a szigetektől.
Az óriási jégtömb még 1986-ban vált le az antarktiszi Filchner-jégpolcról, ám több mint három évtizeden át a tengerfenékhez rögzülve maradt. A Brit Antarktiszi Szolgálat jelentése szerint csak 2020-ban kezdte meg északi irányú vándorlását, tavaly decemberben pedig újabb fordulópont következett be, amikor a Déli-Orkney-szigeteknél való hosszas forgolódás után ismét mozgásba lendült.
Az óceáni áramlatok várhatóan a Drake-átjáró felé terelik majd a jéghegyet, amelyet gyakran „a jéghegyek temetőjeként” is emlegetnek. A térség szakértője, Mark Belchier tengerökológus szerint bár a sziget hozzászokott a jéghegyek jelenlétéhez, a veszély valós.
„Dél-Georgia a jéghegyek útvonalán fekszik, így mind a halászatra, mind az élővilágra gyakorolt hatásokra számítani kell, bár mindkettő jelentős alkalmazkodóképességgel rendelkezik” – mondta a BBC-nek.