A vakcinánál egy sokkal hatékonyabb védekezési módszer is fejlesztés alatt áll
A New York-i Mount Sinai és a kaliforniai Sorrento Therapeutics kutatói a COVID-19 betegség túlélőinek szervezetéből vett antitesteket vizsgálják egy lehetséges gyógyszer előállításának érdekében.
A hivatalos közlemény szerint a gyógyszerészeti „koktél” év végére elérhető lesz majd az orvosok számára – számolt be róla a Futurism.
A világnak szüksége van egy prevenciós készítményre, amellyel meg lehetne előzni vagy minimalizálni lehetne a már kialakult koronavírus-fertőzés tüneteit. Az amerikai kutatócsoport orvosai és szakemberei a túlélők immunválaszaként keletkezett antitesteket fogják klónozni, ezáltal megelőzhetőek lesznek a súlyos tünetek, a védettség pedig azonnal létre jöhet.
„A Sorrentóhoz hasonló biotechnológiai cégekkel együttműködve szeretnénk megalkotni a kórházak számára a mindenki által várt terápiás eljárásokat. Nagyon bizakodóak vagyunk a hatékony antitest-kezelés fejlesztésével kapcsolatban”, mondta Erik Lium, a Mount Sinai Egészségügyi Központjának vezérigazgató-helyettese.
A vakcinák mechanizmusával ellentétben antitesteket adagolnának az egészséges emberek véráramába, ezzel megerősíthetnék az immunrendszerüket, így ellenállóbbá válhatnának az esetleges fertőzésekkel szemben.
A Sorrento vezérigazgatója, Henry Ji úgy gondolja, az új kezelési módszer akár kéthavi védelmet nyújthat a koronavírus kórokozójával szemben, ezáltal hatásosabb lehet, mint a szintén készülőben lévő védőoltás:
A kutatóknak több mint 15 ezer páciens vérmintája áll a rendelkezésükre. Mindegyik minta a Florian Krammer mikrobiológus által kifejlesztett szerológiai teszteket teljesítette, amelyekkel kimutathatóak a koronavírus kórokozói és az antitestek egyaránt.
A Sorentino célja az antitestek klónozásával az immunrendszerek masszívabbá tétele lesz, ezáltal az emberek szervezetének ellenállóképességét erősíthetik.
A klinikai tesztelések az elkövetkező hónapokban kezdődhetnek beteg és egészséges embereken. Ha biztató eredmények születnek, akkor a kísérleti gyógyszereket az amerikai járványügyi hatóságoknak szolgáltathatják idén szeptemberben, akik további ellenőrzések után jóváhagyhatják a „koktélt”, így 2020 decembere tájékán alkalmazható lesz az Egyesült Államokban.
„Bízunk benne, hogy május végére beazonosítjuk az antitesteket és július közepéig készen állunk majd a klinikai tesztekre” – zárta gondolatait Ji.
Az Egészségügyi Világszervezet közben újabb bizonyítékokat szeretne találni a koronavírus természetes eredetével kapcsolatban: