A vadonatúj amerikai vérplazmás kezelés jelentősen csökkentheti a koronavírus halálozási rátáját
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (FDA) nemrég hagyta jóvá a konvaleszcens plazmával történő terápiát, amivel akár 35%-kal kisebb lehet a mortalitási arányszám az országban.
Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerfelügyelete (FDA) nemrég hagyta jóvá a konvaleszcens plazmával történő terápiát, amivel akár 35%-kal kisebb lehet a mortalitási arányszám az országban.
Vasárnap az FDA képviselői bejelentették, hogy vészhelyzet fennállása miatt hitelesítették a konvaleszcens, vagyis a betegségen átesett páciensek véréből kinyert plazmakezeléseket, ezért a kórházi ellátásra szoruló COVID-19 fertőzöttek részére elérhető lesz ez a terápia.
Donald Trump vasárnap a szokásos sajtótájékoztatón a Fehér Házban elmondta, komoly előrelépést tettek a járvány megállításában a vérplazmás kezelés széleskörű használatának jóváhagyásával. Erre nagy szüksége volt az USA-nak, hiszen mindez idáig több mint 176 ezren hunytak el a koronavírus-fertőzésben az országban, amivel toronymagasan vezetik a nem túl előkelő világranglistát.
Az FDA megerősítette, hogy a konvaleszcens plazmát a koronavírus-gyanús személyeknek és a laboratóriumi ellenőrzések során bizonyítottan fertőzött, kórházban lábadozó pácienseknek egyaránt beadhatják majd.
A konvaleszcens plazmával kapcsolatos klinikai tesztelések már jó ideje folyamatban vannak az Egyesült Államokban, ezért sokan átestek már rajta. A plazmaterápiát egyébként az 1890-es évek óta használják az orvostudományban, korábban főként az influenza és a bárányhimlő gyógyítását célozták meg vele.
Az FDA arra buzdítja az egészséges amerikai állampolgárokat, akik már egyszer felépültek a COVID-19 fertőzésből, hogy adományozzanak vérplazmát a hozzájuk legközelebb lévő kórházaknak.
Mindeközben Oroszország a világon elsőként regisztrálta a Szputnyik V névre keresztelt koronavírus elleni vakcinát, amiből év végéig havonta 2 millió dózist kívánnak legyártani. Gyenisz Manturov ipari és kereskedelmi miniszter szerint a COVID-19 védőoltás 2021 tavaszára készen állhat akár az exportra is.
Ne hagyd ki: