A tudósok szerint fel kell készülnünk a következő világjárványra
A Virginia Egyetem Orvostudományi Karának (UVA) professzora által vezetett nemzetközi kutatócsoport arra figyelmeztet, hogy a tudósoknak fel kell készülniük a következő világjárványra – sőt, ehhez egy tervet is kidolgoztak.
Wladek Minor, PhD és munkatársai a Covid-19 világjárványra válaszul létrejövő temérdek tudományos adat integrálására, nyomon követésére és értékelésére alkalmas rendszer szükségességére, vagyis egy “fejlett információs rendszer” (advanced information system, AIS) megalkotásának fontosságára hívták fel a figyelmet. A rendszer segítene a kutatóknak a következő, jelentős biológiai veszélyt jelentő kórokozó molekuláris felépítésének megismerésében.
A kórokozó alakjára, szerkezetére és működésére vonatkozó információk elengedhetetlen az oltások, a gyógyszerkészítmények és gyógykezelések kifejlesztéséhez. A jelenleg rendelkezésre álló koronavírus elleni oltóanyagok például a “tüskés” fehérjét célozzák meg a SARS-CoV-2 felszínén – foglalta össze az EurekAlert!. Az UVA által üzemeltetett, gyakran idézett, a Covid-19-ről információkat tartalmazó online erőforrás remekül demonstrálja a kutatócsoport megközelítésének hasznosságát, ezzel pedig egy új kutatási stratégia alapjainak felhasználására is alkalmassá teszi. A weboldalon számos, a SARS-CoV-2 vírussal kapcsolatos fehérje gondosan ellenőrzött és tudományosan hiteles 3D strukturális modellje elérhető, több lehetséges gyógyszerkutatási célponttal együtt.
– mondta el Minor, az UVA molekuláris fiziológus és biofizikus professzora.
– tette hozzá Minor.
Az AIS egyik fontos szerepe lenne azon strukturális modellek azonosítása, melyeket tovább lehet finomítani, javítani. A jó épületekhez jó tervrajzok szükségesek, és ugyanez vonatkozik a védőoltásokra és a gyógykezelésekre is. A kutatók szerint kritikus fontosságú, hogy a kórokozók strukturális és egyéb adatai a lehető legpontosabbak legyek, és hogy a különböző területeken dolgozó tudósok egy nyelvet beszéljenek, vagyis hibátlanul megértsék egymást, amikor megvitatják vagy felhasználják ezeket.
– mondta el Minor.
Az AIS létrehozásához kétségtelenül sok tudós együttműködésére lesz szükség, akik a saját területükön szakértőnek számítanak, de úgy tűnik, ez az egyetlen módja annak, hogy a biomedicina tudományát felkészítsük a következő világjárványra – olvasható a javaslatot felvázoló cikkben.
– jelezte a kutatócsoport.