A pozitív énkép és önbecsülés megelőzheti a serdülőkori súlygyarapodást
A Bergeni Egyetem (UiB) új tanulmánya azt mutatja, hogy a fiatalok önképének nagy hatása van a BMI-re (testtömeg-index).
Eivind Meland professzor és csapata egy kétéves tanulmány során vizsgált 1225 norvég fiatalt, a cél pedig az volt, hogy a nyomon követés során megvizsgálják az érintettek testtömeg-indexét és önértékelését, a tekintetben, hogy testképük miként befolyásolja életüket.
Meland professzor megállapította, hogy a fiatalok súlygyarapodására hatalmas befolyást gyakorol a pozitív önkép és az önértékelés. A tanulmány azt is megállapította, hogy a fiatal lányok általában komolyabb testképzavarral küzdenek, mint a serdülő fiúk.
A vékonyabb testre való vágyakozás, a fogyókúra és az önsanyargatás mind negatív hatással voltak a fiatalok önértékelésére, továbbá az is kiderült, hogy minden fiatal épp az ellenkezőjét kívánta elérni annak, amivel éppen rendelkezett: a vékonyabbak hízni szerettek volna, a teltebb fiatalok pedig a fogyást célozták meg a kétéves tanulmány során.
Meland úgy összegezte az eredményeket, hogy a serdülőkorban minden egészségfejlesztési erőfeszítésnek a fiatalok saját testének elfogadásán kell alapulniuk, tehát a pozitív önkép és az önértékelés elengedhetetlenül fontos a kiegyensúlyozott fiatalkorhoz.