A NASA új Hold-térképe tervrajzként szolgálhat a jövőbeni emberi missziók számára
Hosszú évtizedek alatt összegyűjtött adatokat összegeztek nemrég az amerikai kutatók és az utóbbi idők egyik leglenyűgözőbb geológiai térképét alkották meg a Föld hűséges követőjéről.
Már egy ideje tudjuk, hogy a NASA különféle küldetéseket tervez a Holdra és előreláthatólag 2024-re újra ember léphet a felszínére. Mielőtt azonban a jövő valósággá válhatna, az Egyesült Államok Geológiai Kutatóintézete (USGS), a NASA és a Hold Planetáris Intézet egy közös kutatás keretein belül egy eddig nem látott részletességű térképet készítettek.
Az „Egyetemes geológiai Hold-térkép” névre keresztelt kartográfiai mestermű csodálatos látványt nyújt a laikusok számára is. A szivárvány összes színében pompázó égitest felületén található struktúrákat az Apolló-missziók kezdete óta egészen napjainkig összegyűjtött adatok alapján alkották meg. A 2007-től 2009-ig használt japán Kaguya és a NASA Hold körül keringő űrszondáinak térképeit is felhasználták.
A színes geológiai térkép 1:5 000 000 méretarányban készült és az 51. Holdi és Planetáris Tudományos Konferencián mutatták be, a segítségével pedig a jövőben tervezett kutatások és missziók elemzéseit gyorsíthatják fel vele.
A Holdon lévő eltérő színeket a geológiai képződmények miatt használták. Az élénkebb árnyalatokkal az égitest múltjában keletkezett krátereket és domborulatokat jelölték. A térképen a rózsaszín helyek dominálnak, amelyek az ún. imbriai korszakban jöttek létre mintegy 3,5 milliárd évvel ezelőtt. Ebben az időben a Hold felületét meteorok és aszteroidák bombázták, az e folyamatok során képződött krátereket pedig a mai napig láthatjuk.
A NASA egyre intenzívebb vizsgálatokba kezdett a Holddal kapcsolatban: