A napfény sokkal gyorsabban semlegesíti a koronavírust, mint azt korábban feltételezték
Kutatók egy átfogó laboratóriumi kísérlet során azt próbálták meg megfejteni, pontosan miként hat a közvetlen napsugárzás a Sars-CoV-2 vírus fertőző részecskéire.
A Santa Barbarában található Kaliforniai Egyetem biomérnöke, Paolo Luzzatto-Fegiz és kollégái észrevették, hogy a koronavírus nyolcszor gyorsabban inaktiválódott kísérleteik során, mint azt a korábbi modellek alapján kiszámolták.
Az ibolyántúli fényt, vagy közismertebb nevén UV fényt a nukleinsavak, úgymint a DNS és az RNS sokkal könnyebben nyelik el, amely után a korábbi kötéseket már nehéz helyrehozni.
Nem minden UV fény egyforma, létezik hosszúhullámú UV-A, valamint középhullámú UV-B sugárzás – ez utóbbi lehet olyannyira erős is, hogy elpusztíthatja a levegőben és talajon élő mikroorganizmusok többségét.
A harmadik, rövidhullámú UV-C a mikrobák legkisebb részecskéit képes semlegesíteni, mint például a Covid19 kórokozójához hasonló vírusokat, mindezt függetlenül attól, hogy kizárólag cseppecskékben tudnak túlélni a fertőző komponensei.
Luzzatto-Feigiz és társai éppen ezeket az elméleteket alkalmazták és rájöttek, hogy a Sars-CoV-2 vírus háromszor érzékenyebb az UV-sugárzásra, mint az influenzavírus A, továbbá bebizonyították, hogy a koronavírus részecskéi mindössze fél óra alatt inaktiválódnak egy átlagos nyári nap folyamán – olvasható a Science Alert tudományos lap riportjában.
A kutatók kizárták annak a lehetőségét, hogy az RNS-molekulák fotokémiai úton károsodtak volna. Megállapították, hogy a rövidebb hullámú, UV-C és UV-B sugárzások a felelősek a koronavírus semlegesítéséért, amelyet szimulált nyálmintákban egyaránt igazolni tudtak.