Kezdőlap

Friss hírek

Fontos hírek

Felkapott

Menü

Dollár
366,01 Ft
Euró
392,66 Ft
Font
457,99 Ft
Bitcoin
64,671 $

A macskák is terjeszthetik tünetmentesen a koronavírust

A Kansasi Állami Egyetem kutatói által publikált kutatás szerint a házi macskák teljesen tünetmentesen hordozhatják magukban a koronavírus kórokozóját.

Budapest, 2019. február 10. A Macskamánia Egyesület szervezésében megrendezett IMMUNOVET Nemzetközi Macskakiállítás egyik résztvevője Budapesten a Lurdy házban. MTVA/Bizományosi: Faludi Imre *************************** Kedves Felhasználó! Ez a fotó nem a Duna Médiaszolgáltató Zrt./MTI által készített és kiadott fényképfelvétel, így harmadik személy által támasztott bárminemű – különösen szerzői jogi, szomszédos jogi és személyiségi jogi – igényért a fotó készítője közvetlenül maga áll helyt, az MTVA felelőssége e körben kizárt.
Külföld

Kulcsár Péter

Szerkesztő

A Kansasi Állami Egyetem kutatói által publikált kutatás szerint a házi macskák teljesen tünetmentesen hordozhatják magukban a koronavírus kórokozóját.

A SciTechDaily tudományos magazinban megjelent riport alapján a sokak által közkedvelt macskák akár jelentős vírusterjesztővé léphetnek elő, és az sem kizárt, hogy embereknek is át tudják adni a fertőzést. Soron kívül RTL+: áremelésre készülhetünk az UEFA Bajnokok Ligája miatt

Csak az Egyesült Államokban nagyjából 95 millió macska él bent a lakásban, a vadmacskák számát pedig 60-100 millióra becsülik a szakértők. Jürgen A. Richt, a Kansasi Állami Egyetem professzora elmondta, bár a kiskedvenceknél nem jelentkeztek klinikai tünetek, a szervezetükben jelen volt a koronavírus, amelyet az orrukon, szájukon és végbélnyílásukon át terjeszthettek.

„A házi macskákra is érdemes lenne fókuszálnunk, hiszen az eredményeink alapján az állatok is hozzájárulhatnak a koronavírus emberek közötti terjedéséhez” – magyarázta Richt.

A tanulmány során a kutatók nemcsak macskákat, hanem sertéseket is vizsgáltak. Kiderítették, hogy a disznók esetében teljes mértékben kizárható a koronavírussal való megfertőződés, így a húsukért tartott állatok járványügyi szempontból semlegesnek minősülnek.

„A disznók kulcsfontosságú szerepet töltenek be az amerikai mezőgazdaságban, ezért volt fontos bebizonyítanunk, hogy mennyire lehetnek fogékonyak a Sars-CoV-2 vírusra. Szerencsére sikerült kimutatnunk, hogy a sertések egyáltalán nem veszélyesek.”

Richt és kollégái azonban nem ülnek a babérjaikon, ugyanis további kísérletekbe kezdtek, amelyekkel a macskák immunitását és újrafertőződési potenciálját vizsgálják, valamint azt kívánják megnézni, az állatoknál hogyan alakulhat a koronavírus kórlefolyása.

„Kockázatértékelés miatt rendkívül fontos a kutatásunk, hiszen az állatok egészségi állapotának felmérésével a járvány lelassítására irányuló stratégiáinkon is módosíthatunk, továbbá a vakcinák hatékonyságát is felerősíthetjük.”