A lélegeztetőgépek gyártói elérhetővé tették a javítási útmutatókat
Az Egyesült Államok Nyilvános Fejlesztési Csoportjának (PIRG) nyomására egyre több vállalat kényszerült a szereléshez nélkülözhetetlen dokumentumok megosztására.
Múlt hónapban a PIRG arra kérte a lélegeztetőgép gyártóit, hogy hozzák nyilvánosságra az összes útmutatót, amelyekkel az elromlott életmentő készülékeket könnyen helyre hozhatják. Azóta a GE, a Fisher & Paykal és a Medtronic elhatározta, lazít a szigorú céges szabályokon és kiadja a kórházaknak a koronavírus-járvány elleni harcban nélkülözhetetlen eszközök javítási iratait.
A PIRG elmondása szerint több mint 43 ezer aláírt petíciót gyűjtöttek össze az ország orvosaitól és nővéreitől, az iFixit kezdeményezésére pedig egy katalógust készítettek a létező összes lélegeztetőgép útmutatóiról. Ezek alapján álltak neki a gyártók felkereséséhez, többen pedig a kérvény hatására megváltoztatták a szerződési feltételeiket.
A GE a szokásos négy napos betanítás helyett azonnal megosztja az útmutatókat, a Fisher & Paykalnál és a Medtronicnál PDF formájában tölthetik le a szereléshez szükséges dokumentumokat a szakemberek a hivatalos weboldalukról.
„Meg szeretném köszönni a lélegeztetőgépek gyártóinak azt, hogy engedélyezték a hozzáférést ezekhez a fontos javítási adatokhoz. Amikor a szerelők képtelenek elérni az útmutatókat, az fölösleges akadályokat állít elénk”, mondta Nathan Proctor, a PIRG vezetője.
A pandémiában túlterhelt kórházaknak létfontosságú volt ez a lépés, mivel az egyébként is hiánycikknek számító védőfelszereléseken kívül egyre több lélegeztetőgép romlott el használat közben. Az egyébként évek óta problémákat okozó szerelési útmutatók miatt hiába vannak képzett technikusok, egyszerűen nincs joguk belenyúlni a készülékek belsejébe.
Az olyan cégek, mint az Apple szerint túl bonyolult és veszélyes a javítás, habár tudjuk, lelkes amatőrök pillanatok alatt szét tudnak szedni és modifikálni akármilyen iPhone-t vagy iPad-et.
Európában kiterjesztették a szereléssel kapcsolatos jogköröket, a jelenlegi rendkívül nehéz helyzet pedig az Egyesült Államok döntéshozóit is ugyanerre buzdíthatja majd.
Korábban már írtunk arról, miként korlátozták a cégek a lélegeztetőgépek javítását: