A legtöbb koronavírus-fertőzésből felépült ember hordozza az antitesteket
A legújabb kutatás némi bizakodásra adhat okot, mivel szinte az összes páciens szervezetében, nemtől, kortól és a betegség súlyosságától függetlenül kialakultak a vírus elleni antitestek.
Május 5-én jelent meg az egyik tudományos portálon az új tanulmány, amelyet egyelőre még szakembereknek hitelesíteniük kell. Az áll benne, hogy mindenki, aki felgyógyult a koronavírusból, biztonságosan visszatérhet a munkahelyére, bár az egyelőre nem világos, meddig tarthat a védelem.
A New York-i Columbia Egyetem virológus professzora, Angela Rasmussen rendkívül biztatónak nevezete a kutatások eredményeit. Az antitestek olyan immunmolekulák, amelyeket az emberi szervezet a kórokozók legyőzése érdekében állít elő. Ezeknek a részecskéknek a jelenléte arra utal, hogy a vérben képződött legalább egy sikeres védelem a behatolóval szemben.
Az egész világon az egészségügyi hatóságok éjt nappallá téve azon fáradoznak, hogy különféle tesztek segítségével eldöntsék, a koronavírus-fertőzés után kit lehet visszaengedni minden gond nélkül dolgozni. Az immunis emberek azt jelentenék, hogy még a sérülékeny személyek sem lennének kitéve a kórokozó támadásának, ezáltal létrejöhetne a lakosság körében az ún. pajzsimmunitás.
Eddig több antitestekre irányuló szerológiai teszt is fals pozitív eredményeket adott. Az új kutatás egy olyan mintavételezési módszeren alapul, amelynél csupán 1% a hamisan kedvező tesztek eredményeinek az aránya. Ezt a megoldást a Mount Sinai Kórház virológusa, Florian Krammer fejlesztette ki.
Több kisebb tanulmány is reménykeltőnek bizonyult, azonban a mostani számít az egyik legmegbízhatóbbnak és legnagyobbnak egyaránt, ugyanis egészen pontosan 1 343 embert vetettek alá a teszteknek New York városában.
A kutatás eloszlatta a kétségeket afelől, hogy csak a súlyos tüneteket produkáló egyének szervezetében képződhetnek az antitestek, mivel rájöttek, hogy semmilyen tényezőtől sem függenek az immunválaszok. Még az egészséges és enyhe szimptómákat mutató betegek testében is felfedezték a kórokozó elleni részecskéket, ez pedig kifejezetten jó jel lehet a vakcina előállítása szempontjából is.
Hozzá kell tennünk, hogy az antitestek nem jelentik automatikusan a 100%-os immunitást, Krammer kutatócsapata viszont összefüggéseket talált a szervezetben található antitest-szint és a koronavírus gyengülése között, ami szintén egy rendkívül pozitív eredmény.
Közben kiderült, hogy az antikoaguláns készítmények hozzájárulhatnak a COVID-19 betegek gyógyulásához: