A legtöbb ember számára az új Xbox és PlayStation jobb lehet, mint egy Gamer PC
A PS5 és az Xbox Series X hasonlít talán a legjobban a professzionális játékűzésre használt asztali számítógépekhez, vagyis az úgynevezett Gamer PC-hez – legalábbis több játékos és tech magazin szerint.
Valójában a konzolok ezen generációja olyan élményt nyújt a felhasználói számára, amelyek megfizethetőbbek és kényelmesebbek, aminek köszönhetően sokkal vonzóbbá válnak az átlagember számára, mint a PC-s felület. Ha csak nem kötelezted el magad az asztali játékélmény mellett, akkor maradnod kell a konzolodnál.
Érdemes előre tisztázni, hogy nincs semmi bajunk a PC-s játékélménnyel, ám sok ember abban a tévhitben él, hogy a PS5 és az Xbox Series X csak gyengébb teljesítményű PC-k. Ez egy nagyon veszélyes hozzáállás, mivel ez azt a következményt vonhatja maga után, hogy sokan teljesen feleslegesen költenek el egy vagyont a PC-jükre.
Az Xbox Series X és a PS5 azonban ugyanúgy képes mindenre, amire egy nagyon fejlett Gamer PC, és nem az ára alapján érdemes megítélni őket, vagy az apró részletek alapján, hanem az alapján, hogy milyen élményt nyújtanak a felhasználók számára.
A Konzolon minden működik
Ha minden kiegészítő, csatlakozó, monitor és játék árát beleszámolod, akkor akár 300-450 ezer forintot is rákölthetsz egy jó minőségű Gamer PC felépítésére. Ezen felül egy csomó időt kell szakítanod arra, hogy ténylegesen meg is építsd a gépet, az összes szoftvert feltelepítsd, a platformokkal szenvedj (mint például a Steam), és a játék közben óhatatlanul felmerülő hibaelhárítást is elvégezd.
Na már most a legtöbb ember, aki a saját PC-jének megépítével tölti az idejét, egészen biztosan azt fogja mondani, hogy a telepítés és a hibaelhárítás nem olyan nagy ügy, villámgyorsan megoldható, és még a hasznodra is válik, hogy megtanulod a finomhangolását és a személyre szabását az ilyen jellegű PC-knek.
Igen ám, csak ezek a feladatok nagyon frusztrálóak, időigényesek és pont ezek azok a fő indokok, amiért az emberek inkább nem fognak bele ebbe a folyamatba, mert nem áll rendelkezésükre a világ összes ideje, és csak azzal a francos játékkal akarnak játszani.
Az új Xbox Series X és PS5 konzolokhoz bőven a 300 ezer forintos ár alatt fogsz hozzájutni, akár fele annyiért, és rögtön, mindenféle külön bütykölés nélkül futni fog rajta az, amit éppen akarsz, továbbá gyorsan eléri mindenféle akadozás és külön beállítás nélkül a 8K-s minőséget. A legtöbb embernek pont ez az alacsonyabb ár és az egyszerűség az, ami vonzóvá teszi ezeket a konzolokat a PC-hez képest annak ellenére, hogy a PC-n több lehetőséged van az apróbb grafikai állítgatásokra.
A legjobb konzoltulajdonság – az exkluzivitás
A Sony és a Microsoft pontosan tudja, hogy a konzolos játékaik nagy részét futtatni lehet az asztali gépeken is, szóval egy halom pénzt arra fordítanak arra, hogy bebiztosítsák az AAA és az indie játékaik jogait – ezek közül néhány kifejezetten népszerű, és nem elérhető a PC felhasználók számára.
Ezek az exkluzív játékok talán a legjobb dolgok, amik a konzolvilággal történnek. Példának okáért az asztali számítógépek hívői nem játszhatnak olyan legendás játékokkal, mint a God Of War, a The Last Of Us, a Halo 5 vagy a Gears 5. Miért akarnál többet költeni azért, hogy utána ne tudj ilyen jó játékokkal játszani?
Érdemes megemlíteni, hogy a PS5 és az Xbox Series X is kompatibilis lesz a korábbi generációs konzoljaikra tervezett játékokkal is. Ezek a régi játékok mára már elérhetők PC-re is (akár legálisan, akár illegálisan), de mégis jobb őket a PlayStation és az Xbox felületein játszani őket, mivel azok arra készültek, hogy hibátlanul kezeljék az emulációját a programoknak.
A PC-n történő játszást túl sok szolgáltatás között tördelték szét
Talán a legvonzóbb aspektusa a PC játékok világának, az a platformok széles kínálata, a lehetőség, hogy választhatunk különböző játékszolgáltatók és piacok között, ami jelentős versenyt alakított ki ebben a világban, továbbá a sok egyéni vonás, mint a Steam kereskedőkártyák, vagy maguk a játékközösségek.
Azonban, ha egy olyan ember vagy, akinek csak arra van szüksége, hogy hátradőlj, beindítsd a kis játékodat és csatlakozz a haverokhoz, akkor ez a széttördelt világ, ami a PC játékplatformjaira jellemző, nagyon el fogja venni a kedvedet az egésztől.
A PS5 és az Xbox Series X mindent tartalmaznak magukban, szóval nem kell a Steam, Epic, Twitch Prime, GOG, Origin, Fanatical vagy a többi platform dolgain stresszelned magad. Nem kell harmadik félre várni, nem kell letöltésekre várni, amikor csatlakozol egy egyéni szerverre minden ott van egy gombnyomásnyira, amire szükséged lehet. Emellett nem kell külön lépéseket megtenni ahhoz, hogy a barátaiddal belefogjatok egy jó multiplayeres délutánba, ha mindenkinek ugyanolyan konzolja van.
Még egyszer kiemeljük, hogy sok ember számára pont ez a töredezettség teszi vonzóvá a PC játékok világát. Néhány fentebb említett dolog, amit mondhatni negatívumként soroltunk fel, az igen népszerű a játékosok körében, de az átlagembernek csak túlbonyolítja az életét. A konzoljátékok világa sokkal könnyebben kezelhető, így a szabadidőd nagyobb részét tudod a játékra fordítani, és kevesebbet kell a mindenféle ki- és bejelentkezéssel töltened.
Hallgass a szívedre, kövesd a barátaid
A Review Geek kiemeli, hogy nem az a céljuk ezzel a gondolatmenettel, hogy elküldjék a fenébe az egész PC világot, sőt, a legtöbbjük hatalmas könyvtárral rendelkezik a PC játékok terén, és gyakran használják ezeket az előbb említett platformokat, vagy a drága és frusztráló hardver fejlesztéseket, amik javítják a játék teljesítményét.
Azonban nagyon szeretik a konzolokat, és le akarták szögezni, hogy az asztali számítógépek világa nem való mindenkinek. A következő néhány hónapban sok érvet fogunk amellett hallani, hogy a PS5 és az Xbox Series X csak gyengébb teljesítményű Gamer PC, de ez egy rossz hozzáállás és az egész írás azt célozta alátámasztani, hogy erre nem érdemes hallgatni.
Végső soron az a fontos, hogy a szívedre hallgass. Szeretnél egy könnyed élmény ta játékkonzoloddal, vagy vérrel-verejtékkel küzdesz a néha elég nehézkes PC-n történő játszással? Ha esetleg nem tudod, kérdezd meg a barátaid, hogy nekik mik a terveik. Talán van olyan köztük, aki elkötelezett a PC építés mellett, vagy olyan, aki makacsul ragaszkodik a saját konzolához.